Başvurular halen kabul ediliyor. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri kapsamındaki miktarları ve maaşlara ek yapılan zammı açıkladı.
Sosyal ve Ekonomik Destek Programı çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere yönelik ödemeler ardı ardına sürdürülüyor. Her ay düzenli olarak yapılan bu ödemeler için başvurular devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, SED ödemeleri kapsamındaki tutarların, memur maaşlarına yapılan %17.55’lik zam oranına uygun şekilde artırıldığını duyurdu. Bu düzenleme ile birlikte ödeme miktarının 3.038 TL yerine 3.571 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.
Başvurular İçin Aranan Koşullar Nelerdir?
Bakanın yaptığı açıklamada, evde bakım maaşı ödemeleri ve diğer aile ödemeleri alabilmek için belirli koşulların sağlanması gerektiği vurgulandı. SED ödemelerinden yararlanabilecek gruplar şunlardır:
  1. Hakkında bakım tedbir kararı verilmiş ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakımı üstlenilen çocuklar.
  2. Ekonomik yoksulluk nedeniyle korunmaya muhtaç durumda olanlar.
  3. Desteklenmediği takdirde aile veya yakınları tarafından bakılabilecek durumdaki çocuklar.
Ayrıca iş ve meslek edinme kurslarına veya eğitimlere katılan, ya da desteklenmediğinde muhtaç duruma düşecek gençler de bu ödemelerden faydalanabilmektedir. Talepler, sosyal ve ekonomik destek hizmetleri yönetmeliğine göre değerlendirilir, uygun olan kişilere bu destek ödemesi sağlanır. Aileler, çocuklarının eğitimi, bakımı ve temel ihtiyaçları gibi konularda yalnız bırakılmaz. Bu ödeme ile zor durumda olan vatandaşların yaşam koşullarının bir miktar iyileştirilmesi amaçlanır.