Check-up, sağlık check-up'ı veya fizik muayene olarak da adlandırılır. Sağlığınızla ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için kontroller yapılır. Bu tarz bir hizmet sayesinde kaliteli yaşam konusunda önemli bir kazanımı elde edersiniz. Zira bu tarz bir sağlık hizmeti ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıkların erken bir dönemde tanısının konulması konusunda kritik bir etkiye sahiptir. Özellikle son zamanlarda sağlık alanında kullanılan teknolojinin de gelişmesi sayesinde bu tarz hizmetler çok daha kaliteli bir şekilde sunulmaktadır.
Check up yaptırırken doktor, sağlıklı olup olmadığınızı öğrenmek için sizi muayene edecektir. Herhangi bir sorun bulursa, ciddileşmeden önce onları tedavi edebilir. Bu, hastalıkların daha da gelişmesini önlemesine yardımcı olur. Ayrıca hemen tedavi edilmesi gereken başka sağlık sorunları olmadığından da emin olabilir. Örneğin, kan basıncınız yüksekse, daha sonra yaşamda çok yükselmesini beklemek yerine hemen düşürmek için bazı ilaçlar verebilir. Çünkü şimdi tedavi edilmezse yaşamın ilerleyen dönemlerinde komplikasyonlar olabilir! Tam da bu noktada farklı kriterleri dikkate alarak bu tarz bir sağlık hizmeti alıyor olmak; beraberinde önemli kazanımları getirecektir.
 

Check Up Hizmetinde Dikkat Edilecekler
Check-up yaptırırken dikkat edilmesi gereken yaş, cinsiyet, yaşam tarzı gibi pek çok şey var ama en önemlisi ne tür bir doktora ve ne tür bir doktora gittiğinize bağlıdır. Check-up sağlıklı bir yaşamın önemli bir parçasıdır. Doktorunuz tarafından yapılan yıllık sağlık kontrolü gibidir.  Aynı zamanda genel sağlığı hakkında bilgi verir ve herhangi bir sorunun erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olur. bu tarz hizmetlerin sunulmasında hemen her zaman ayrıcalıklı bir yere sahiptir.
Check-up hizmeti sayesinde potansiyel sorunları ciddileşmeden önce belirleyin. Böylece semptomlarınıza neyin neden olabileceğini öğrenmiş olursunuz. Check-up, vücudun bir doktor tarafından tıbbi olarak muayene edilmesidir. Herhangi bir tıbbi sorun, hastalık veya rahatsızlığın tespiti ve teşhisi için yapılır. Check-up her yaşta yapılabilir ve düzenli olarak yaptırılması önerilir. Şayet siz de tam olarak üst seviyede bir Check-up hizmeti almayı isterseniz;
Günümüzde uygulanan Check up hizmetinin temel amacı, sizin için bariz olmayabilecek ancak tedavi edilmediği takdirde gelecekte sağlığınız için risk oluşturabilecek sağlık sorunlarını tespit etmektir. Bu kapsamda uygulanan kan testleri; genellikle yıllık fizik muayenenizin bir parçası olarak yapılır. Bu tarz testler arasında kolesterol seviyeleri, karaciğer fonksiyonu, böbrek fonksiyonu, tiroid fonksiyonu vb. Muayene sırasında ortaya çıkmayabilen ancak kan testleri ile tespit edilebilen AIDS gibi testler vardır.
Check up yaptırırken idrar testleri de üzerinde dikkatle durulan testler arasında yer alır. İdrar testleri, diğerlerinin yanı sıra enfeksiyonlar, böbrek sorunları ve diyabet gibi çeşitli durumların kanıtlarını ortaya çıkarabildikleri için yıllık fizik muayeneler sırasında yapılan başka bir yaygın testtir. Dolayısıyla bu tarz bir testin yapılıyor olması, pek çok farklı sağlık sorunun erken bir dönemde tespit edilmesini mümkün kılar! Hospitalturk.com hem kan testleri hem de idrar testleri gibi test çalışmalarını üst düzeyde bir kalitede hayata geçirmek konusunda profesyonel çalışmaların içerisinde yer alır.
 

Neden Check Up Yaptırmalıyız?
Check-up, herkesin yılda en az bir kez yaptırması gereken rutin bir tıbbi muayenedir. Potansiyel sorunları erken tespit etmeye yardımcı olur ve ciddi hastalıkların gelişmesini önleyebilir. Sizi endişelendiren veya yaş grubunuz için normal olanlardan farklı semptomlara sahipseniz böyle zamanlarda mutlaka check up yaptırmanız hemen her zaman tavsiye edilmektedir. Yine sürekli baş ağrıları, göğüs ağrısı veya nefes almada zorluk gibi zamanla geçmeyen veya kötüleşen yeni semptomlarınız varsa ve yüksek tansiyon veya diyabet gibi bazı hastalıklar için risk faktörlerine sahipseniz de bu tarz bir sağlık hizmeti almalısınız.
Check-up, vücudun bir doktor tarafından muayene edilmesidir. Genel olarak, yaş ve sağlık durumuna göre bazı istisnalar olmakla birlikte, tüm yetişkinler ve çocuklar için yılda en az bir kez check-up tavsiye edilir. Nitelikli bir check-up hizmeti, birçok hastalığı başarılı bir şekilde tedavi edecek kadar erken teşhis etmeye yardımcı olabilir. Erken teşhis, daha az ciddi hastalık ve daha az ağrı demektir. Kalp hastalığınız, şeker hastalığınız veya diğer kronik hastalıklarınız varsa yılda en az bir kez check-up yaptırmalısınız. Aksi takdirde, doktorunuz daha sık ziyaretler önerebilir.
 

Genel Sağlık Kontrolünden Geçmenin Nedenleri?
Genel sağlık kontrolünden geçmenin nedenleri söz konusu olduğu zaman; sağlığınızla ilgili bir sorun olup olmadığını veya sizi endişelendiren herhangi bir semptomunuz olup olmadığını öğrenmek ilk sıralarda yer alır. Son ziyaretinizden bu yana hiçbir şeyin değişmediğinden emin olmak için ve aşılarınızın güncel olduğundan emin olmak için dahi genel sağlık kontrolünden geçebilirsiniz. 
Check up, bir doktorun sizin ne kadar sağlıklı olduğunuzu ve herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını anlamasına yardımcı olan yıllık bir tıbbi muayenedir. Ayrıca herhangi bir hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Check up sayesinde;
Kan basıncınızı
Kolesterol seviyelerinizi
Kan şekeri seviyelerinizi
Kilonuz, boyunuz ve vücut kitle indeksinizi
Erkekler ve kadınlar için tiroid bezi durumunuzu
Öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla check up yaptırıyor olmak, hemen her zaman beraberinde çok önemli kazanımları getirecektir. Check-up, çeşitli nedenlerle yapılabilen genel bir sağlık muayenesi olmakla birlikte; sağlığınızla ilgili sorunları ciddileşmeden tespit etmek ve olabildiğince sağlıklı kalmanıza yardımcı olmaktır. 
İnsanların sağlık check-up yaptırmasının nedeni, sağlığınızla ilgili sorunları tespit etmenin kolay bir yolu olması ve onları erken tedavi ettirmenizi sağlamasıdır. Bu, sorunun tedavi edilmemesine göre tedavinin daha kolay, daha ucuz ve daha az ağrılı olacağı anlamına gelir. Şayet siz de bu tarz bir hizmeti uluslararası standartlarda almayı isterseniz detaylar için sitesini ziyaret edebilirsiniz.