İkinci el araçlara olan talep yedek parça sektörüne yarayacak! İkinci el araçlara olan talep yedek parça sektörüne yarayacak!
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tapu sahiplerine önemli bir uyarı yaptı. Kira geliri elde eden ancak vergi beyannamesi uygulamalarının mülk sahiplerine seslenen Şimşek, bu konuda dikkatli olmaları ve vergi mükellefiyetlerini yerine getirmeleri konusunda uyardı. Sosyal medya üzerinden yapılan, Şimşek üyeleri, olası yaptırımlardan uygulamalar için beyanname uygulamaları teşvik etti.
İdare Başkanlığı’nın, tapu kayıtları ve MERNİS gibi idari kayıtlar ile teknolojik araçları kullanarak, kira geliri elde etmeyen ancak bunu beyan etmeyen üyeleri tespit etme çabalarının artırıldığı Şimşek, şu ana kadar 1,2 milyon gayrimenkul üzerinde yapılan denetimlerde 420 bin gayrimenkulde mevcut ortamı ifade etti. Şimşek, saha denetimlerinin ve üyelerinin bilgilendirme çabalarının süreceğini, 2023 yılı için kaydedilen 21 bin lira istisna hariç olmak üzere toplamın üzerinde kira geliri olanların, herhangi bir yaptırıma maruz kalmamak için 5 Nisan’a kadar beyanname vermeleri tarifelerini hatırlattı. Bakan Şimşek, adil rekabet ve mali disiplini sağlamak amacıyla ekonomiyle mücadeleyi daha da güçlendireceklerini vurguladı.