Hava sıcaklıklarının 40 dereceyi aşması beklendiğini belirten CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen önemli değerlendirmelerde bulundu. Şen'in açıklamaları şöyle;

PAYLAŞILAN HARİTADAKİ RENKLERİN ANLAMLARI

Gördüğünüz üzere Türkiye'de neredeyse serin bir yer yok. Her taraf sıcak. Aydın, Manisa civarında Ege'de 40 ila 44 derece sıcaklıklar var. Malatya, Elazığ, Tunceli, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Adana 40 dereceye yaklaşmış sıcaklar.

Eflatun ile pembe renkli kısımlar en sıcak yerler. Bordo olan neredeyse Türkiye'nin her tarafını kapsamış vaziyette. Doğu Anadolu, Erzurum, Ardahan, Iğdır bile 40 dereceye yaklaşmış bir sıcaklığı var. 35 derece önemli. Bizde şu anlama geliyor... Sağlık açısından kritik sıcaklık anlamına geliyor, aşırı sıcaklık. 35 dereceyi geçtiği zaman insanın fizyolojik olarak bir takım tepki gösteriyor. Bu hangi tepki oluyor? Terlemek istiyor terleyemiyor veya kan basıncında düşüşler meydana geliyor. Ani bayılmalara kadar gider yaşlılarda. Bunun yanında beyin kanamaları açısından da dikkat edilmesi gerekiyor.

"RUZGAR, NEM, SICAKLIK ÇOK ÖNEMLİ"

Aşırı sıcaklar orman yangınlarını tetikleyici bir meteorolojik parametre. Ama bunun yanında bir de nemin de düşük olması lazım. Akdeniz bölgesinde nem biraz yüksek. Orman yangınları riski açısından olumlu bir durum bu. Sıcaklık yükseliyor ama nem düşüyor. Rüzgar da etkili. Rüzgar, nem, sıcaklık... Orman yangınlarında çok önemli. 40 km/s. rüzgar hızı ve 20 km/s. altındaki nem. Bunlar önemli, kritik eşik değerler orman yangınları açısından. Şidmi bu 40 dereceyi tutturuyor orman yangını riski olan bölgeler. Geçen sene orman yangınlarının olduğu yerde bulundum. 55 derece sıcaklık oluyor. Şuanda sadece Marmara bölgesinin kuzeyli yönlerden orta kuvvetli bir rüzgar var.

DSİ Kahramanmaraş'ta enkaz kaldırma işlemini bayrama kadar tamamlanıyor! DSİ Kahramanmaraş'ta enkaz kaldırma işlemini bayrama kadar tamamlanıyor!

Bu aylarda ormana girişin yasaklanması, orman kenarlarından geçerken bile arabanın camını açmayalım. Açmayalım derken niye açmayalım? İçeride sigara içersiniz, sigarayı atıverirsiniz dışarıya. O bile bunu tetikleyicidir. Datça'daki geçen günkü yangın... Trafo kıvılcım atıyor. Niye atıyor? Sıcaktan trafo çok fazla çalışıyor. Çok fazla çalıştığı zaman ısınıyor.

METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de son tahminleri paylaştı. Ülke genelinde yağış beklenmezken, Kuzey kesimlerin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.