Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’dan Asgari ücretle ilgili değerlendirme yaptı. Yalçın, eşel mobil sistemine geçilmesini önererek, enflasyon farklarının 6 değil, 3 ayda bir olarak ödenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yüksek enflasyon karşısında zor günler geçiren çalışanlar asgari ücrete yapılması gündemde olan yeni zam ihtimali ile ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Asgari ücrete yapılması konuşulan ikinci zam için belirsizlik devam ederken Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ali Yalçın, enflasyon oranı verilecek zammı aştığında eşel mobil sisteminin devreye girmesi gerektiğinin altını çizerek, “Salgın ve savaş ortamının zorlukları tüm dünya ile beraber ülkemiz de ekonomik sorunlarla boğuşmak durumunda bırakıyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar büyük sorun. Sabit gelirlileri korumak için eşel mobili tartışılmalıyız” dedi.

“6 AYLIK DİLİM 3 AYA DÜŞÜRÜLMELİ”

Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor! 5 bin TL ve altındaki borçlar sıfırlanacak Genel sağlık sigortası prim borçlarına af geliyor! 5 bin TL ve altındaki borçlar sıfırlanacak

Enflasyon kontrol altına alındığında eşel mobil yönteminin yeniden devre dışı kalabileceğini belirten Yalçın, “Fakat enflasyonun verilen zammı daha ilk aydan alıp götürdüğü bir ortamda sabit gelirliler için bir alım gücünden bahsedilemez. Enflasyon oranı verilecek zammı aştığında eşel mobil devreye girmeli. Ya da enflasyon farkının yansıtıldığı altı aylık dilimler üç aya düşürülerek yansıtma öne alınabilir, ezilmenin önüne geçilebilir. Alım gücünü koruyacak, kamu çalışanına nefes aldıracak yöntemleri arayıp tartışmalıyız” diye konuştu.