11 Nisan Pazartesi günü dolar yüzde 2'den fazla değer kaybetti. Bu düşüş sonrası akaryakıt fiyatlarında indirim yapılacağı iddia edildi.

Arz ve talep yönlü baskılarla volatilitenin sürdüğü petrol fiyatlarında Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) piyasaya süreceği petrol miktarını 120 milyon varil olarak duyurması ile sert düşüş yaşandı. Öte yandan Çin'den gelen salgın haberleri etkisini hissettirmeye devam ediyor. Bu gelişmelerle brent petrol 98,3 dolara kadar gerilerken, haftayı yüzde 1,9 azalışla 102,1 dolardan tamamladı. Brent petrol bu sabah yüzde 2,3 düşüşle 100 dolar seviyelerinde hareket ediyor.

ZİRVEDEN YÜZDE 20 DÜŞTÜ

Mart ayında 140 dolara yaklaşan brent petrol fiyatları zirve sonrasında yüzde 20’den fazla geriledi ve bu sabah itibariyle 100 dolar seviyesinde bulunuyor. Düşüşün sebebi olarak ise Rusya’ya yaptırımların petrolde ciddi bir ambargoya dönüşmemesi ve sıcak çatışmaya karşın müzakerelere ağırlık verilmesi oldu. Piyasalar son olarak İstanbul’da gerçekleşen müzakerelerin ardından barış umudunu artırdı. Fakat Brent petrol ilk tepkiye göre gerilese de 100 dolar altında şimdilik kalıcılık sağlayamıyor.

Son dönemdeki ana etkenlerden biri olan rezervlerde ise işleyişin sürekliliği takip edilecek. ABD, Japonya, Almanya ve Türkiye’nin de dahil olduğu ülkeler piyasadaki petrol tekeli ve fiyat artışına rezerv sürerek engel olma kararı aldı. ABD, savaş öncesi OPEC üyelerine arzı artırma çağrısında bulunmuş, fakat karşılık alamamıştı. Bu arada son OPEC+ toplantısında günlük üretimin 432 bin varile çıkarılması görüşülse de plana sadık kalınacağına dair soru işaretleri var. Bunun nedeni ise üretici ülkelerin pandemi sonrası 400 bin varil altında kalması.

MOTORİNE İNDİRİM İDDİASI

Petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıt fiyatlarına da yansıması bekleniyor. NTV'de yer alan habere göre bu gece yarısından geçerli olmak üzere motorin grubunda 1,04 TL fiyat indirimi bekleniyor. Pazartesi ve salı günleri arasında ise benzin grubunda fiyat değişikliği beklenmiyor.

GÜNCEL BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da motorin litre fiyatı 21,22 TL'den satılıyor.

Kahramanmaraş'ta raf ömrünü uzatan buluş! Dünyaya ihraç ediliyor! Kahramanmaraş'ta raf ömrünü uzatan buluş! Dünyaya ihraç ediliyor!

Benzinin litresi ise ortalama 19 TL'den satılıyor.