Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partisinin Elbistan teşkilatı ziyaretinde Kahramanmaraş için yapılan nabız yoklaması ve sonuçları paylaştı. AK Partinin ciddi oranda oy kaybettiğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Elbistan ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada seçimlerle ilgili yapılan son kamuoyu araştırmasının Kahramanmaraş sonuçlarını paylaştı. 

Kahramanmaraş'ta AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) ciddi oy kaybettiğini dile getiren Öztunç, CHP'nin yüzde 18 bandında, İYİ Parti'nin ise yüzde 17 bandında oy arttırdığını ifade etti. 

AK Partinin  eridikçe eridiğini, MHP'nin zaten eridiğini aktaran Öztunç, "AK Parti düştükçe hırçınlaşıyor; saldırganlaşıyor. Geziyle ilgili verdiği karar da bunun göstergesi Ama o sertleştirdikçe biz korkmayacağız. Korkmuyoruz çünkü haklıyız haklı olduğumuzu biliyoruz" dedi.

CHP’nin Kahramanmaraş’ta yükselişini sürdürdüğünü belirten Öztunç, “Maraş’ta partimiz büyüyor. Bütün anketlerde oylarımız artıyor. Kahramanmaraş’ta AK Parti’nin oyu önce yüzde 68’di. Şimdi yüzde 40’lara düştü. Biz, Kahramanmaraş’ta ikinci partiyiz. İyi durumdayız. Yüzde 17-18’lerdeyiz. İYİ Parti, 15-16’larda. MHP bitmiş durumda. İnşallah daha iyi noktaya geleceğiz. Elbistan’da daha çok çalışacağız. Bu yılın onuncu ayında seçim olacağını düşünüyorum. Daha yüksek oy alacağız.” ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan ziyaret sırasında M.A.K. Danışmanlık ve Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat'ın da programda yer alması dikkat çekti.

MAK Danışmanlık Şubat ayında yayınladığı seçim anketinde Türkiye Geneli verileri şu şekilde açıklamıştı:

MAK Danışmanlık'ın seçim anketine göre, Mİllet İttifakı'na oy oranı Cumhur İttifakı'nı geride bıraktı. Katılımcılar ayrıca Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını tercih edeceğini söyledi.

Gözden kaçırmayın

Vali Coşkun’dan emekli çifte ziyaret! Vali Coşkun’dan emekli çifte ziyaret!

MAK Araştırma, Şubat ayı içerisinde yapılan son seçim anketi sonuçlarını paylaştı.

Ankette katılımcılara "Yarın genel seçim olsa (milletvekili seçimi) oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusu yöneltildi. Kararsızların matematiksel dağılımı sonrası AKP'nin oy oranı yüzde 31,1 oldu. CHP'nin oy oranı yüzde 25,5 olurken, İYİ Parti'nin oranı ise yüzde 14,8 olarak belirtildi.

MHP'nin oy oranı yüzde 7,2, HDP'nin ise yüzde 9,1 oldu.

Ankette DEVA Partisi'nin oy oranı yüzde 3,4, Gelecek Partisi'nin yüzde 2,6, Saadet Partisi ise yüzde 1,3 oy oranına ulaştı.

MİLLET İTTİFAKI, CUMHUR İTTİFAKI'NI GERİDE BIRAKTI

Ankette katılımcılara "Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi ittifakın adayına oy vereceksiniz?' diye soruldu.

'Millet İttifakının adayına' diyenlerin oranı yüzde 38, 'Cumhur İttifakının adayına' diyenlerin oranı ise yüzde 36 oldu.

'Bu ittifakların dışında farklı bir adaya verebilirim' diyenler yüzde 9 olurken, 'Kararsız/Cevap yok' diyenlerin oranı yüzde 5 olarak belirtildi.

İKTİDARA BAKIŞ AÇISI OLUMSUZ YÖNDE DEĞİŞTİ

Ankette, 24 Haziran'da oy kullanan 4830 seçmene "Son 3 yılda mevcut iktidara karşı olan bakış açınız ne yönde değişti? Neden?" sorusu yöneltildi.

2222 kişi 'Olumsuz yönde" derken, 2125 kişi 'Ne olumlu ne olumsuz değişmedi' yanıtını verdi.

386 kişi 'Fikrim yok' yanıtını verirken, 'Olumlu yönde değişti' diyenlerin ise sadece 97 kişi oldu.