Devletin karşılıksız olarak yaptığı ödemelerle ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Aile Destek Programı kapsamında dar gelirli ailelere para veriliyor. Ödemeler 12 ay boyunca hesaplara yatıyor. Ödeme miktarı ise 450 ile 600 TL arasında değişiyor. Destek ödemesinden yararlanmak isteyenler e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. İlk destek ödemeleri 29 Temmuz Cuma günü hesaplara yatacak.

CUMA GÜNÜ HESAPLARA YATIYOR

Aile Destek Programı kapsamında ilk ödemeler 29 Temmuz Cuma günü yatırılmaya başlanacak. Hanelerin gelir durumuna göre aylık 450, 550 ve 600 lira arasında destek verilecek. Yıllık 5 bin 400 ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Destekler 12 ay boyunca düzenli olarak sağlanacak.

Kadın istihdam oranında geçen yıl rekor kırıldı Kadın istihdam oranında geçen yıl rekor kırıldı

DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanılabilir. Program ilk açıklandığında net asgari ücret 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir şartı 1.417 liraydı.

Asgari ücretteki artış bu yardımı almayı da kolaylaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dâhil ediliyor.

Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor. Yani gelir tespitinde tüm unsurlar değerlendiriliyor.