Yapılan açıklamada, asgari ücrete yapılan zamın ardından 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık aylığına zam geldiği belirtildi. Buna göre, memur maaş katsayısında yapılan düzenleme sayesinde 65 yaş aylığında ödeme miktarında artışa gidildi ve yeni aylık miktarı 1.997 TL’den 2250 TL’ye çıkarıldı.
Temmuz ayından itibaren geçerli olan bu düzenlemeyle, 65 yaş üzerindeki yurttaşlara ödenen sosyal yardım olan yaşlılık maaşı 2250 TL olarak belirlendi. Bu ödeme alabilmek için vatandaşların başvuru yapması gerektiği de hatırlatıldı. Başvuru yapacak olan vatandaşlarda aranan şartlar şu şekilde:
  1. 65 yaşını doldurmuş olmak,
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmamak,
  3. Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödememek,
  4. 2022 sayılı Kanun’da belirtilen muhtaçlık sınırından az gelire sahip olmak ve bu durumun Valilikler veya Kaymakamlıklar tarafından tespit edilmiş olması.
65 yaş üstü vatandaşlarımıza yönelik yapılan bu düzenleme, yaşlılarımızın daha iyi koşullarda yaşamalarına ve sosyal destek alabilmelerine olanak tanıyacak. Aile Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın duyurduğu bu önemli gelişme, ülkemizin yaşlılarına verdiği değeri bir kez daha ortaya koyuyor.