Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak
Avrupa Birliği, Türkiye'ye Deprem Bölgesine 400 Milyon Avro Yardım Onayı
Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin deprem felaketi sonrası Kahramanmaraş merkezli yaşadığı zorlu döneme ışık tutacak büyük bir yardım paketini onayladı. İşte ayrıntılar:
Yardım Paketi Geniş Destek Buldu
Yardım paketi, AP Genel Kurulu'nda büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Oylama sonucunda yardım paketi 593 "evet", 11 "hayır" oyu ve 22 çekimser oyla onaylandı. Türkiye'ye yapılacak yardım miktarı da bu oylama sonucunda netleşti.
Dayanışma ve Acil Yardım Önemli
AP'deki liberal görüşlü "Avrupa'yı Yenile" Grubu Başkan Yardımcısı Katalin Cseh, oylamadan önce yaptığı konuşmada AB'nin dayanışma ve acil yardım önemini vurguladı. Cseh, Türkiye'ye yapılacak yardımları sorgulama girişimlerine karşı çıkarak, Türkiye'nin bu yardımı hak ettiğini ve engellemeye çalışmanın popülist ve bölücü bir yaklaşım olduğunu belirtti.
Yardımın Dağılımı
Onaylanan yardım paketi, toplamda 454,8 milyon avro değerindeki yardımı içeriyor. Bu yardımın 400 milyon avrosu Türkiye'ye gönderilecekken, 33,9 milyon avrosu Romanya'ya ve 20,9 milyon avrosu İtalya'ya, 2022'deki kuraklık ve sel felaketlerinin ardından yardım olarak aktarılacak.
Dayanışma ve Acil Yardım Bütçesi
Yardımlar, Avrupa Birliği'nin dayanışma ve acil yardım için ayırdığı bütçeden karşılanacak. Bu destek, depremzedelerin ve afetlerin etkilediği bölgelerin yeniden inşası ve iyileştirilmesi için büyük bir önem taşıyor.
Editör: Haber Editörü