SGK, Depremzedeler İçin Süreyi Uzattı: Yeni Düzenlemeler Açıklandı SGK, Depremzedeler İçin Süreyi Uzattı: Yeni Düzenlemeler Açıklandı
Yükselen faiz oranları nedeniyle kredi çekmek isteyenlerin büyük mağduriyet yaşadığı bir dönemde, devlet destekli kredi paketleri vatandaşların en büyük güvencesi haline gelmişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kredi paketlerinin büyük ilgi ve memnuniyetle takip edildiği bir süreçte, konut kredisi için yeni bir müjde verildi. Kredi müjdesinin detaylarını ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki açıkladı.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada kredi desteklerinin devam ettiğini ve kendi evini veya işyerini yapmak isteyenlere 500 bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 1 milyon TL destek verileceğini ifade etti. Bu paket destek kredisi olduğu için belirli şartlara tabi olacak.
Konut kredisi paketiyle ilgili bilgi veren Bakan Özhaseki, “Krediler 2 yıl geri ödemesiz olacak, toplamda 10 yıl vadeli ve tamamen faizsiz olacak. Hibe ve krediler, inşaatın ilerleme seviyesine göre hak edişlere göre verilecek. Mülkiyeti tüzel kişilere ait olanlar da hibe ve kredi desteğinden faydalanabilecek. Hibe ve kredi imkanlarından faydalanmak isteyen hak sahipleri, 22 noktada kurulacak ve 15 Temmuz’dan itibaren faaliyete geçecek olan ‘Yapım ve Dönüşüm Ofisleri’ne başvurabilecek. Ayrıca birden fazla daireye sahip olan ve evli çocukları bu dairelerde oturan kişiler de hak sahibi kabul edilecek ve projenin hibe ve kredi desteğinden faydalanabilecek” şeklinde konuştu.
Bakan Özhaseki, söz konusu kredi paketinden yalnızca depremin etkilediği 11 ilde yaşayan kişilerin yararlanabileceğini belirtti.