Deprem Gerçeği ve Yerinde Dönüşüm Projeleri
Özhaseki, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu vurgulayarak, bu gerçeklikle başa çıkmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Türkiye topraklarının yüzde 66'sının deprem riski altında olduğunu ifade etti ve 100 yıl içinde 226 depremin yaşandığını hatırlattı.
Kahramanmaraş Depremleri ve Devletin Hızlı Müdahalesi
"Kahramanmaraş depremleri" olarak adlandırılan olayın ardından devletin hızla müdahale ettiğini belirten Özhaseki, Cumhurbaşkanı'nın hemen harekete geçtiğini ve devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini ifade etti.
Yerinde Dönüşüm Projesine Büyük Talep
Bakan Özhaseki, yerinde dönüşüm projelerine büyük ilgi olduğunu, e-Devlet üzerinden yapılan başvuruların 240 bine ulaştığını açıkladı. Proje kapsamında hibe ve kredilerin güncellendiğini belirterek, vatandaşlara 750 bin lira hibe ve 750 bin lira kredi imkanı tanındığını söyledi.
Türkiye Genelindeki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Özhaseki, Türkiye genelinde yaklaşık 31 milyon konut ve 5 milyon ticari alanın bulunduğunu, toplam 36 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu dile getirdi. İstanbul'da ise 600 bin bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini belirten Özhaseki, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 800 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladıklarını ifade etti.
TOKİ ve Kentsel Dönüşüm
Özhaseki, TOKİ'nin 20 yılda 38 bin sosyal donatı ve 1 milyon 305 bin sosyal konut üretip, 5 milyon kişiyi ev sahibi yaptığını vurgulayarak, kentsel dönüşümün üç paydaşı olan bakanlık, belediye ve vatandaş arasında işbirliği çağrısında bulundu. Özellikle bazı belediyelerin yeteri kadar emek sarf etmediğini belirten Bakan, bu durumun ciddiyetinden uzak bir şekilde hareket edildiğini söyledi.