Dronlara özel hava koridoru geliyor Dronlara özel hava koridoru geliyor
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ülkenin deprem riski taşıyan bölgelerinde aktif fay hatlarını belirleme çalışmalarının TÜBİTAK koordinesinde sürdüğünü açıkladı. AFAD, MTA, Türkiye Belediyeler Birliği ve ilgili üniversite hocalarının da katılımıyla, Türkiye'nin canlı deprem fay haritasının oluşturulduğunu ifade etti.
Depremlere Karşı Toplumsal Katılımın Önemi
Prof. Dr. Mandal, depremlerin minimum zararla atlatılabilmesi için büyük bir çaba gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Fay hatlarının aktiflik durumu ve göz ardı edilen bölgelerin tespit edilmesine yönelik bu proje, toplumsal katılımın önemini özellikle vurguluyor.
Bilim, Teknoloji ve Toplumsal İşbirliği
Mandal, toplumsal katılımın sağlanmasıyla birlikte geliştirilen her çözümün hızla uygulanabileceğini belirtti. Bu sürecin başarılı olabilmesi için bilim, teknoloji, mühendislik ve sağlık gibi farklı disiplinlerin işbirliği yapması gerektiğini de vurguladı. Ayrıca, afet öncesinde doğru "nasıl" ve "niçin" sorularının yanıtlarının belirlenmesinin, etkili bir hazırlık sürecinin temelini oluşturduğuna dikkat çekti.
Editör: Haber Editörü