Tiyekli yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Deprem nedeni ile Kahramanmaraş’ta sağlık hizmetlerine ulaşım isteği artmış iken maalesef sağlığa erişim zorlaşmıştır. Bugün Kahramanmaraş ta kalp krizi geçiren hastalar il dışına sevk edilmektedir.

Sağlık hizmetinin en önemli unsuru olan yetişmiş insan gücü göçü yaşanmakta, hekimlerimiz şehirden ayrılmaktadır. Barınma sorunu ve maddi kaygılar nedeni ile yeni yetişmiş insan gücü gelmemektedir.

Hastalarımıza hizmet verilecek yatak kapasitesinin çoğunluğunu deprem nedeni ile kaybetmiş durumdayız. Hem kamu hem özel sektör hastanelerimiz ciddi anlamda kapasite kaybına uğramıştır. İvedi şekilde yatak kapasitesi artırılmazsa kış dönemi çok zorlu geçecektir.

Kahramanmaraş Heyeti, Ankara’da Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi Kahramanmaraş Heyeti, Ankara’da Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

Yeni kamu hastaneleri ivedi yapılmalı özel sektör yatırımları teşvik edilmelidir.

Çevresel kirleticilerin artması nedeni ile hastalıklarda artışlar görülmektedir. Asbest tehlikesi bu şehri tehdit etmektedir.

Bugün çok az bir maliyetle, sulama ve maske, önletebileceğimiz hastalıklar için 15 yıl sonra milyonlar harcayacağız.

Yıllar önce basit tedbirleri almadığımız, ufak maliyetlerden kaçındığımız için binlerce can gitti, şehrim iz yıkıldı. Aşı ile önlenebilen hastalıklarda özelikle göçmen nüfus yönünden riskimiz artmıştır. Şehrimizde kızamık vakaları görülmektedir.

İşçi sağlığı konusunda çok gerilere gitmiş durumdayız. Yıkımlarda çevresel kirleticilere maruz kalan işçilerin ileriki dönemlerde artmış solunum sistemi hastalıkları ve kanser riski altındadır. Kurallara uyulmadığı ve yeterince tedbir alınmadığı için iş kazaları yaşanmaktadır.

Çözüm üretilmesi sonucunda istişare kapıları kapatılmış sorunların ötelenmesinden başka bir eylem yapılmamaktadır.”