Türkiye’nin toplam ihracatı ise bu yılın ilk altı ayında yüzde 1.8 oranında azalarak 123.3 milyar dolara geriledi. Sanayi sektörünün ihracatı ise yüzde 6.2 düşüşle 88.4 milyar dolara indi.

Ancak, küresel ve ulusal ölçekte yaşanan zorluklara rağmen, sanayi dışında birçok sektör rekora imza atarak ihracatını artırmayı başardı.

Sanayi sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 82’sini oluşturdu. Deri ve deri mamulleri, otomotiv endüstrisi, elektrik-elektronik, makine ve aksamları, mücevher, savunma ve havacılık sanayii ile iklimlendirme sanayii, tarihin en yüksek ocak-haziran ihracatını gerçekleştirdi.

Otomotiv endüstrisi 17 milyar dolarlık ihracatla öne çıktı. Deri ve deri mamulleri sektörü 1.3 milyar dolar, elektrik-elektronik sektörü 7.9 milyar dolar, makine ve aksamları sektörü 5.5 milyar dolar, mücevher sektörü 3.4 milyar dolar, savunma ve havacılık sanayii 2.4 milyar dolar, iklimlendirme sanayii ise 3.6 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Bu altı aylık dönemde, deri ve deri mamulleri yüzde 5, otomotiv endüstrisi yüzde 13.7, elektrik-elektronik yüzde 8, makine ve aksamları yüzde 11.4, mücevher sektörü yüzde 13.1, savunma ve havacılık sanayii yüzde 21.6, iklimlendirme sanayii ise yüzde 6.7 oranında ihracat artışı kaydetti.

Yeni Doğal Gaz Desteği Düzenlemesi: Vatandaşlara Artan Aylık Ödemeler Yeni Doğal Gaz Desteği Düzenlemesi: Vatandaşlara Artan Aylık Ödemeler

Rusya, deri ve deri mamulleri ile makine ve aksamları sektöründe öne çıktı. Bu dönemde Rusya Federasyonu’na deri ve deri mamulleri 118.8 milyon dolarlık, makine ve aksamları ise 699.3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Almanya’ya otomotiv endüstrisi 2.4 milyar dolarlık, iklimlendirme sanayii ise 388.1 milyon dolarlık dış satım yaptı. Elektrik-elektronik sektörü Birleşik Krallık’a 769.7 milyon dolarlık, mücevher sektörü ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne 753.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul’dan 646 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri, 1.8 milyar dolarlık makine ve aksamları, 1.4 milyar dolarlık iklimlendirme sanayii, 4 milyar dolarlık elektrik-elektronik ve 2.7 milyar dolarlık mücevher ihracatı gerçekleşti. Kocaeli ise 4.4 milyar dolarlık otomotiv endüstrisi ihracatıyla öne çıktı.

Editör: Haber Editörü