Başkan Mahçiçek’ten Berat Kandili mesajı Başkan Mahçiçek’ten Berat Kandili mesajı
Yerbilimci Naci Görür, KAFATV'de Deprem Riskini Açıkladı
İçinden fay hattı geçen bu illerin kaderinin, Kahramanmaraş ve Hatay gibi olabileceğini belirten Görür, bu illerde yaşayanların doğrudan fay hattı üzerinde bulunduğunu ve altlarındaki fayların oldukça güçlü olduğunu ifade etti.
Tehlike Altındaki İller Açıklandı
Prof. Dr. Görür'ün uyarısına göre, deprem riski altındaki 18 il şunlar: Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Kocaeli, Tokat, Osmaniye, Kahramanmaraş, Bingöl, Konya, Hatay, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari. Görür, bu illerde her an 7 ve üzerinde deprem oluşturma kapasitesinin bulunduğunu vurguladı.
Duygusal Anı ve Gözyaşları
Programda duygusal anlar yaşayan Prof. Dr. Naci Görür, geçmişte Adana'da yaşanan bir olayı paylaştı. Uyarılarına rağmen sıkıntılı bir durumu kabul etmeyen insanların, deprem sonrasında yaşanan trajediyi gözler önüne serdi. Gözyaşları içinde anılarını paylaşan Görür, depremin olduğu gün bir kadının kendisine "Hocam, bizi kurtar" diyerek ulaştığını ve bu anıyı hatırlayarak duygusal anlar yaşadığını belirtti.
Bu çarpıcı açıklamalarla Prof. Dr. Naci Görür, deprem konusundaki uyarılarına bir yenisini ekledi. Can güvenliği ön planda tutularak alınacak önlemlerin büyük önem taşıdığı vurgulandı.
Editör: Atilla Şakacı