Büyükşehir, Kurban Bayramı’nda da İhtiyaç Sahiplerini Gözetti Büyükşehir, Kurban Bayramı’nda da İhtiyaç Sahiplerini Gözetti
İrfan Karatutlu'dan Kahramanmaraş Sorunlarına Dikkat Çeken Açıklamalar
DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, şehirde orta hasarlı binaların geleceği konusunda yaşanan kaosu gündeme taşıdı. Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Kahramanmaraş'ın sorunlarını ele alan Karatutlu, özellikle 6 Şubat'taki depremin şehirde büyük yaralar açtığını vurguladı. Barınma, sağlık ve eğitim gibi sorunların hala çözüme kavuşmadığını ifade etti.
Karatutlu'nun açıklamalarından öne çıkan noktalar şunlar:
Koordinasyonsuzluk Sorunu
Karatutlu, yerel idarecilerle merkezi yönetim arasında koordinasyonsuzluk olduğunu savundu. Özellikle orta hasarlı binaların geleceğiyle ilgili birçok sorunun hala çözüme kavuşmadığını belirtti. Vatandaşların bu binaların güçlendirilmesi için belediyelere yaptığı başvuruların savsaklandığını ve işlem görmediğini dile getirdi. Yaklaşan kış aylarının bu sorunları daha da artırabileceğini ifade etti.
 
İdari Süreçlerin Yavaşlığı
Hasarlı binalarla ilgili vatandaşların itirazlarının idari mahkemelerce dikkate alınmadığını ve yürütmeyi durdurma taleplerinin uzun süreye yayıldığını belirten Karatutlu, bu durumun mağduriyetleri artırdığını söyledi. Mülki idarelerin ise vatandaşların binalarını nasıl yıkacaklarına dair çözüm üretmediğini ifade etti.

Yerli Müteahhit ve Mühendislerin Sorunları
TOKİ aracılığıyla yapılan inşaatların devam ettiğini ancak yerli müteahhit ve mühendislerin inşaat taleplerinin "ilgili kurumlarca reddedildiğini" belirten Karatutlu, binlerce müteahhit ve mühendisin mağdur olduğunu söyledi. Devletin resmi binalarını yaparken izin verdiğini ancak sivil vatandaşlara aynı izinlerin verilmediğini dile getirdi.

Eğitim ve Barınma Sorunları
Karatutlu, yurt problemi nedeniyle iki devlet üniversitesinde eğitimin online verileceğini; bazı beldelerde anaokulu, ortaokul ve lise öğrencilerinin aynı binada eğitim görmek zorunda kaldığını, depo ve odunlukların sınıf olarak kullanıldığını dile getirdi.
Karatutlu'nun açıklamaları, Kahramanmaraş'taki orta hasarlı binaların durumunu ve şehirdeki sorunları gündeme taşıdı.
Editör: Haber Editörü