“Savunma Sanayi Alanında Türkiye’nin Önde Gelen Şehirlerinden Olacağız” “Savunma Sanayi Alanında Türkiye’nin Önde Gelen Şehirlerinden Olacağız”
Milyonlarca memur ve memur emeklisi tarafından merakla beklenen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, 1 Ağustos’ta başlayıp uzlaşma sağlanamayınca Hakem Kurulu sürecini başlattı.
Hakem Kurulu, memur ve memur emeklilerinin gelecek iki yıl içinde alacağı zam oranını belirlemek üzere bugün saat 14.00’te dördüncü kez toplanacak. Kurul, zam konusundaki nihai kararını 31 Ağustos tarihine kadar açıklamayı planlıyor.
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 26 Ağustos’ta çalışmalarına başlamış ve üçüncü toplantısını dün gerçekleştirmişti. 11 kişiden oluşan hakem heyeti, toplantısında zam oranının yanı sıra uzlaşma sağlanamayan diğer maddeleri de müzakere etti. Toplantı tam 7 saat sürdü.
Kurul’un ikinci toplantısı ise Pazar günü gerçekleşti ve bu toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları temsilcileri dinlendi. Toplantı, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında ve akademisyenler, Memur-Sen, Kamu-sen ve KESK temsilcilerinin de katılımıyla 2 saat boyunca devam etti.
Kamu İşveren Heyeti, sürecin başında 14 Ağustos’ta yaptığı ilk teklifinde 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayı için yüzde 9, 2025’in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 zam önermişti. Ancak 17 Ağustos’ta bu teklifini revize ederek 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025’in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 olarak güncelledi. İlk ve revize edilen teklif arasındaki fark yalnızca yüzde 2 olarak kaldı.
Ağustos ayında sona ermesi gereken zam pazarlığında memur temsilcilerinin talebi, önümüzdeki yıl için yüzde 70 ve 2025 için yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor.
Editör: Haber Editörü