İlginç Olay Sosyal Medyayı Salladı: Kahramanmaraş'ta Alkol ve Mangalla Yolculuk! İlginç Olay Sosyal Medyayı Salladı: Kahramanmaraş'ta Alkol ve Mangalla Yolculuk!
Atatürk’ü Anma Töreni, KSÜ Avşar Yerleşkesi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Tören, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla tamamlandı.
Törenin akabinde “Atatürk’ün Devlet Adamlığı Vasfı” konulu konferans için Cahit Zarifoğlu Konferans Salonuna geçildi.
Konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan yaptı. Doğan konuşmasında “Osmanlı Devleti birinci dünya savaşında önemli zaferler elde etti. Ancak savaş sonunda yenilen devletler safında yer almasından dolayı Osmanlı’ya Mondros ve Sevr antlaşmaları dikte edildi.
Necip milletimiz bu antlaşmaları tanımamış ve Atatürk’ün önderliğinde verdiği kurtuluş mücadelesi sonunda ilkin Büyük Millet Meclisi’ni açmış, sonraki yıllarda Cumhuriyeti ilan etmiştir. ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ münasebetiyle milletimizin bu zaferlerine önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmasının ardından KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şavkılı, “Atatürk’ün Devlet Adamlığı Vasfı” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Şavkılı, konuşmasında Atatürk’ün devlet adamlığından, vatanı için vermiş olduğu mücadelelerden ve Atatürk’ün hayatından kesitlerle bir millete liderlik edecek taşıdığı üstün vasıflarından bahsetti.
‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ programı, konferans sunumunun tamamlanmasıyla sona erdi.