Şahin Balcıoğlu, "Nitelikli iş gücü için destek şart" Şahin Balcıoğlu, "Nitelikli iş gücü için destek şart"
Yeşil Sanayi Destek Programı İle 250 Milyon Dolarlık Kaynak Aktarılacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında geliştirdiği Yeşil Sanayi Destek Programı, işletmelere toplam 250 milyon dolarlık kaynak aktaracak. Başvurular 08 Aralık 2023 tarihinde başladı ve 30 Kasım 2024 tarihine kadar devam edecek.
Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı
Sanayi KOBİ'lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarını Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı (2023.01), GES kurulumu ve işletiminde makine ve teçhizat giderlerini içeriyor. Bu projelere en fazla 14.000.000 liraya ve proje bedelinin %60'ına kadar geri ödemeli destek verilecek. Ayrıca, destek ödemeleri proje süresinin bitiş tarihinden sonra 12 ayı ödemesiz olmak üzere 6 eşit taksitte yapılacak.
Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı
Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı (2023.02) ise enerji verimliliği, su verimliliği, hammadde verimliliği, sürdürülebilir atık geri dönüşümü, endüstriyel simbiyoz ve döngüsel ekonomi projelerini kapsıyor. Bu projelere verilecek destek miktarı ise azami 4.000.000 lira olacak ve proje bedelinin %70'ine kadar geri ödemeli destek verilecek. Destek ödemeleri yine proje süresinin bitiş tarihinden sonra 12 ayı ödemesiz olmak üzere 6 eşit taksitte yapılacak.
Destek Oranları İl Bazında Değişiyor
Başvurularda proje alanında ağır hasarlı veya acil yıkılacak bina söz konusuysa Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep (Nurdağı ve İslahiye hariç), Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde destek oranı %80 olabilecek. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ise destek oranı %90 olacak. Bu destek paketi, bölgedeki KOBİ'lerin sürdürülebilirlik ve verimlilik alanındaki projelerini destekleyerek ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyor.
Editör: Atilla Şakacı