Akkuyu Nükleer'e Nijer’den uranyum tedariği söz konusu değil! Akkuyu Nükleer'e Nijer’den uranyum tedariği söz konusu değil!
"Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini" projesi kapsamında, doğaya havadan aşılama yapılacak. Ancak, bu süreçte vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.
Havadan Yapılacak Kuduz Aşısı Uygulaması
Kahramanmaraş'ta yaban hayvanlarında tespit edilen kuduz hastalığı ile başa çıkmak için "Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini" projesi uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede, kuduz aşısı yemlerinin havadan bırakılması işlemi gerçekleştirilecek.
Vatandaşlara Uyarı: Aşı Yemlerine Dokunmayın!
Yetkililer, bu süreçte vatandaşlardan önemli bir uyarıda bulunuyor. Havadan bırakılacak kuduz aşısı yemlerini bulan vatandaşlar, bu yemlere kesinlikle temas etmemeleri gerektiğini unutmamalıdır.
Aşılama Nasıl Gerçekleşecek?
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen aşılama çalışmaları kapsamında, Kahramanmaraş ve tüm ilçelerinde oral kuduz aşısı uygulaması yapılacak. Aşılama, kırsal bölgelere uçaklarla havadan gerçekleştirilecek.
Önemli Dikkat: Aşı Yemlerine Dokunmayın ve Köpekleri Gözetleyin!
Vatandaşların aşılama kampanyası süresince dikkatli olmaları büyük önem taşıyor. Aşı yemlerini bulan kişiler, kesinlikle bu yemlere dokunmamalıdır. Aynı zamanda, aşı yemlerinin atılmasının ardından bir hafta boyunca köpeklerin başıboş bırakılmaması ve bu yemleri yemelerinin engellenmesi gerekiyor.
Özellikle çocukların aşı yemlerine temas etmemeleri, ayrıca büyük önem arz etmektedir. Kapsülün içindeki aşının, göze veya ciltteki açık bir yaraya temas etmesi durumunda, temas noktaları su ve sabunla yıkandıktan sonra derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu önlemler, kuduz hastalığı ile mücadelede hayati bir rol oynamaktadır.
Editör: Haber Editörü