Kahramanmaraş’ta şoförlü araç kiralanacak! Kahramanmaraş’ta şoförlü araç kiralanacak!
Kenti yoğun bakımdaki bir hastaya benzeten Milletvekili Karatutlu, depremin üzerinden geçen 7 ayda  enkazların yüzde 25’inin kaldırılabildiğini belirtti.
Şehirde tam bir koordinasyon bozukluğu yaşandığını kaydeden Karatutlu şunları söyledi;
“Şehrimiz son 35 yıldır aynı dünya görüşüne sahip bir yapı tarafından yönetildi. Bugün belediyecilik ve idari anlamda yapılan iyi ve kötü işlerin sorumluluğu bu yöneticilerin üzerindedir. Fay alanlarını imara, açtılar, bu bölgelere 8- 10- 16-17 kat imar izni verdiler. Bugün bölgedeki dört büyük il yok oluş sürecine girmiş, sanki yoğun bakımda yatan entübe bir hasta görünümünde” dedi.
Bu sebeple yaşanan vatandaşın mal ve can kaybının bu izni verenlerin hiçbir sorumluluğu olmayacak. Bütün bu ihmalkârlığı sebebiyet veren yetkililere müteselsil olarak hukuki anlamda hesap sorulmalıdır. Bütün bu büyük sorumluluğu üç beş müteahhidin üzerine yıkarak kaçmaya çalışan yetkililerin ve sorumluların peşini bırakmayacağımızı bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz.
Bugün depremin üzerinden yedi ay geçmesine rağmen ve yetkililerin bir yıl içerisinde konutların yapılacağını sözünü vermesine rağmen daha enkazların bile yüzde 20-25’i kaldırabilmiştir. Çevre ve şehircilik bakanlığı başta olmak üzere, belediyeler diğer kamu kurumları olaya bütüncül bakma yerine topu birbirine atarak zaman kazanmak da ve vatandaşı mağdur etmektedir. Şehirde tam bir koordinasyon bozukluğu mevcuttur. Derhal bir bakan 7/24 bu dört ilde görevlendirilmeli hızlı bir şekilde kurumlar arasında koordinasyonu sağlamalıdır. Yeni imar alanının açılması, yerinde dönüşüm, vatandaşın kendi evini yapması için izinlerin verilmelidir.
Binlerce esnaf konteynırla oyalanmakta, esnafın vergi, elektrik, su, Bağkur gibi borçları ile ilgili herhangi bir sübvansiyon ya da teşvik konuşulmamaktadır. Depremin sanayi yönünde merkezi Kahramanmaraş’tır. 60-70 bin’in üzerinde istihdam kaydı vardır .”