Uzaydaki kan örnekleri laboratuvarda Uzaydaki kan örnekleri laboratuvarda
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta: "Projeyi Bitirmek İçin Zamanla Yarışıyoruz"
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projenin %70 fiziki gerçekleşme oranına ulaştığını ve 2024 sonunda su tutmayı hedeflediklerini açıkladı.
GEBEN SULAMASI-1
Çalışmaların İlerleyişi
Geben Barajı'nda şu anda gövde dolgusu ve dolu savak inşaatlarının devam ettiğini belirten Balta, kondivi, su alma yapısı, enjeksiyon ve batardo imalatlarının tamamlandığını ifade etti. Ayrıca, 500 bin m³'lük gövde dolgusunun yapıldığını ve memba batardosu ile aynı seviyeye getirildiğini vurguladı.
Zamanla Yarışıyoruz
DSİ Genel Müdürü, çalışmaların mevsimsel engeller haricinde aralıksız devam edeceğini belirtti. "2024 sonu itibariyle birlikte projeyi bitirip, barajda su tutmayı amaçlıyoruz" diyerek projenin zamanla yarıştığını vurguladı.
MEHMET AKİF BALTA DSİ GENEL MÜDÜRÜ (GENEL)
Kahramanmaraşlı Üreticilere Ek Gelir Sağlanacak
Geben Barajı'nın bölge tarımı için büyük önem taşıdığını ifade eden Balta, "Baraj sayesinde modern sulama ile tanışacak 39 bin 100 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kahramanmaraşlı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 195 milyon lira daha fazla kazanacak" dedi.GEBEN SULAMASI-2
Sulama Projesiyle Kazançlar Artacak
Andırın Geben Barajı'nda depolanacak 19 milyon 950 bin m³ su, 39 bin 100 dekar araziye ulaştıracak olan sulama şebekesinin çalışmaları hızla devam ediyor. 130 bin metre uzunluğundaki HDP ve CTP borulardan oluşan sulama şebekesinin 20 bin metrelik bölümü tamamlandı. Kalan 110 bin metrelik bölümü de 2025 yılı sonuna kadar tamamlanarak 2026 sulama sezonunda çiftçilere hizmet sunulacak.

Editör: Atilla Şakacı