Kandilli Rasathanesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Gaziantep ve çevre illerinde oluşan sabah saat 08.10'a kadar gerçekleşen tüm fay hareketlerini detaylı aktardı. Deprem bölgelerinde durmaksızın devam eden artçı sarsıntılardan etkilenen 11 il içerisinde yer alan Gaziantep'te bu sarsıntılardan etkilendi.
Gece saatlerinde başlayan artçı sarsıntılar sabah saatlerine değin sürdü. Gaziantep'in dışında Erzincan, Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Adana gibi çevre illerde de sarsıntıların etkisi hissedildi.
20 EYLÜL ÇARŞAMBA GAZİANTEP’TE DEPREM OLDU MU?
Dün gece saatlerinde 01.27 civarı Kahramanmaraş'ta Elbistan, Pazarcık ve Dulkadiroğlu çevrelerinde 7.0 derinliğinde 3 farklı sarsıntı yaşandı. Sabah saatlerine doğru 05.30 sularında Kahramanmaraş Ekinözü bölgesinde yeniden hareketlilik başladı. Günün ilk ışıkları ile birlikte Adana Saimbeyli bölgesinde 6.8 derinliğinde iki farklı artçı sarsıntı meydana geldi.
Bugünün en şiddetli depremi ise Girit adası açıklarında yaşandı. Kandilli Rasathanesi'nden aktarılan son durum raporuna göre Akdeniz'de meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremin derinliği 13.7 kilometreydi. Gaziantep'te dün gece ve sabah saatlerinde deprem hissedildi mi?
GAZİANTEP VE ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLEN SON DEPREMLER
Gaziantep 20 Eylül Çarşamba gününe sakin başladı. Gaziantep'in çevre illerinde hareketlilik hakimdi. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından paylaşılan 20 Eylül risk raporuna göre Gaziantep'in etrafındaki çevre illerde ufak çaplı sarsıntılar meydana geldi. Gece saat 00.43 sularında Kahramanmaraş, Esenköy, Göksun civarında derinliği 17.2 olan 0.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde 01.27 sularında Kahramanmaraş Tatlar, Nurhak ve Pazarcık bölgelerinde yeniden sarsıntı yaşandı. Dün gecenin en şiddetli devrim depremi Girit Adası açıklarında saat 04.33'te meydana gelen Akdeniz depremiydi. Sabah saat 05.37 ve 07.26 arasında Kahramanmaraş'ta 3 farklı artçı sarsıntı yaşandı. Kahramanmaraş Ekinözü, Afşin ve Göksun civarında gerçekleşen sarsıntıların en büyüğü ise 3 şiddetinde oldu.