Başkan Okay’ın Berat Kandili Mesajı Başkan Okay’ın Berat Kandili Mesajı
Kahramanmaraş Depreminin Yaralarını 2,4 Milyar Dolarlık Dış Finansmanla Sarıyor
Hazine Bakanı: "Kahramanmaraş'a 2,4 Milyar Dolarlık Dış Finansman Sağlıyoruz"
Destek, Depremin Olumsuz Etkilerini Azaltmak İçin Tahsis Edildi
2,4 milyar dolarlık dış finansmanın, depremin neden olduğu olumsuz etkileri azaltmak için tahsis edildiği vurgulandı. Bakan Şimşek, bu finansmanın Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgenin kalkındırılması amacıyla çeşitli uluslararası bankalardan temin edildiğini açıkladı.
Uluslararası Bankalardan Destek
Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, Asya Altyapı Yatırım Bankası ve İslam Kalkınma Bankası'nın Türkiye'ye finansal destek sağladığını belirtti. Bu destekle depremzedelerin yaşadığı illerdeki altyapı projelerinin yanı sıra ihracat sektöründeki firmaların da destekleneceği ifade edildi.
2,4 Milyar Dolarlık Finansman Kaynakları
Finansman kaynakları arasında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın bulunduğunu belirten Şimşek, toplamda 2,4 milyar dolarlık bir destek sağlandığını açıkladı. Ayrıca, bu kaynakların önümüzdeki yıl içinde de benzer koşullarda kullanılmak üzere çeşitli girişimlerle desteklenmeye devam edileceği vurgulandı.
Öncelik Tarım ve Gıda Projelerinde
Bakan Şimşek, özellikle tarım ve gıda projelerine odaklanacaklarını belirterek, bu finansman imkanlarıyla depremden etkilenen bölgelerdeki işletmelerin desteklenmesinin hedeflendiğini açıkladı. Daha önce de Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınan 400 milyon avro finansmanın, deprem sonrası kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla kullanıldığını hatırlattı.
Editör: Atilla Şakacı