Rekabet'ten Apple'a soruşturma Rekabet'ten Apple'a soruşturma
Ancak 1999 sonrasında sigorta girişi olanlar bu düzenlemeden faydalanamadı. Peki, 2000 sonrası için emeklilik hakkı ne zaman gelecek? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.
EYT kapsamında olup prim süresini tamamlayamamış binlerce kişi, ortaya çıkan adaletsizlik ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir çözüm bekliyor.
2000 sonrasında sigorta girişi olan kişiler, yeni emeklilik sistemi için duyurulacak açıklamaları yakından takip ediyor.
İş ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre EYT kapsamında olup primi yetmeyenler için “kademeli emeklilik hakkı” bulunuyor. Buna göre, 15 yıl ve 3600 gün primi dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabilecekler. Ancak kademeli emeklilik düzenlemesinin ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil. Bu kapsamda yetkililerin çalışmalarının devam ettiği ifade ediliyor.
Emekli olamayan binlerce insan, ortaya çıkan adaletsizlik ve mağduriyetlerin giderilmesi için seslerini duyurmaya ve çözüm taleplerini iletmeye devam ediyor. Yakın gelecekte kademeli emeklilik konusunda somut adımların atılması bekleniyor.
Editör: Haber Editörü