Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Yeni Anlaşmayı Duyurdu

Özel Sular Akademi Hastanesi’nde Maksimum fonksiyonellik minimum ağrı! Özel Sular Akademi Hastanesi’nde Maksimum fonksiyonellik minimum ağrı!

KOBİ'lere Yönelik 4 Milyar TL Yeni Finansman İmkanı

Proje kapsamında deprem bölgesindeki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için finansman sağlanacağını belirten Bakan Kacır, KOBİ'lere yönelik olarak 36 ay vadeli, ilk 24 ayı ödemesiz, kalan 12 ay için faizsiz, 3 eşit taksit imkanıyla 4 milyar lira yeni finansman imkanı sunulacağını ifade etti. Bakan Kacır, Dünya Bankası iş birliğiyle Kasım ayında başlatılan programın bugüne kadar deprem bölgesindeki 39 bin 680 KOBİ'ye toplamda 12,8 milyar lira destek sağladığını vurgulayarak, söz verildiği gibi depremden zarar gören işletmelerin yanında olmaya devam edileceğini belirtti.

JICA İle 20 Milyar Japon Yeni Finansman

Bakan Kacır, JICA ile imzalanan protokol çerçevesinde, JICA tarafından sağlanan 20 milyar Japon Yeni (yaklaşık 4 milyar TL) tutarındaki kaynağın "Mikro, Küçük ve Orta İşletmelerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Projesi" kapsamında bölgedeki işletmelere aktarılacağını açıkladı. Başvurusu onaylanan işletmelere JICA tarafından sağlanacak finansmanın aktarılacağını belirten Bakan Kacır, destek başvurularının 31 Ekim tarihinde alınmaya başlandığını ve bugüne kadar 75 bin 415 işletme başvurusu alındığını ifade etti.

Yeni Finansman Kaynakları ve AECID İle Görüşmeler

Bakan Kacır, uluslararası kuruluşlarla yeni finansman kaynakları bulma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirtti. İspanya İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (AECID) ile yapılan görüşmeler sonucunda AECID tarafından da bölgeye finansman sağlanacağını duyurdu. Yeni finansman desteği, 36 ay süreyle uygulanacak; ilk 24 ayında KOBİ'ler ödeme yapmayacak, sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksitte gerçekleştirilecek.

Editör: Atilla Şakacı