Faiz oranı sabit tutuldu! Oran değişmedi Faiz oranı sabit tutuldu! Oran değişmedi
Kadınlara 4000 TL devlet desteği var mı? Ev hanımlarına 4000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? İhtiyaç sahibi olan ya da geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları kapsayan çok sayıda ekonomik düzenleme bir bir Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ele alınıyor. Son olarak emekli vatandaşlara Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla 5’er bin lira ikramiye verilmişti. Ardından ise yeni sosyo – ekonomik düzenlemeler için hareke geçilmişti. Ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi derken daha farklı bir gelişme yaşandı. Ev hanımlarına 4000 bin TL yardım verileceği söylentisi dolaşmaya başladı.
KADINLARA 4000 TL DEVLET DESTEĞİ VAR MI?
Türkiye’de yardım programları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye alınıyor. Bakanlık ise bu düzenlemeleri e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlara ulaştırıyor.
Ayrıca kadınlara 4000 TL devlet desteği konusunda herhangi bir yetkili isimden açıklama yapılmadı. Fakat Bakanlık, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerekli yardımları yapıyor. Bunun için gereken şartlar ise şöyle:
  • Söz konusu destek sadece kadınlara ödenmektedir.
  • Yardım başvurusu sadece Türk Vatandaşı olan kadınlara açıktır.
  • 18 yaş şartı aranmaktadır.
  • Gelir düzeyi şartı aranmakta olup başvuru yapan kadının hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinin altında olmalıdır.
  • Söz konusu yardımdan bu şartı taşıyan dul kadınlar, şiddet mağduru olan kadınlar, engelli kadınlar ve sosyal yardım alan kadınlar yararlanabilmektedir.
EV HANIMLARINA 4000 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti linkini tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilir ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu linklerini tıklayarak sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Yine yaşadığınız il ya da ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de sosyal yardım başvurusu talebinde bulunabilirsiniz.
Bu konuya ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla vatandaşların dolandırıcılara karşı tedbirli olmasında fayda var.
Söz konusu yardım parasının sosyal medya ve bazı haber sitelerinden yayıldığı yetkililerden ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadığı belirtildi. Vatandaşların da bu kapsamda yetkili isimlerden yapılacak resmi açıklamayı beklemesi gerektiğinin altı çiziildi. 
Editör: Atilla Şakacı