Boğaziçi Bölgesinin Batısı Uygun Olmayan Alan Kapsamından Çıkarıldı Boğaziçi Bölgesinin Batısı Uygun Olmayan Alan Kapsamından Çıkarıldı
Seminerler, Türkiye'nin deprem bölgelerinde deprem farkındalığı oluşturmayı hedefliyor ve 28 Eylül - 29 Kasım 2023 tarihleri arasında Hatay, İskenderun, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Elbistan, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Erzincan illerinde gerçekleşecek
Seminerlerde depremin nedenleri, etkileri, zararları ve azaltma yöntemleri gibi önemli konular ele alınacak. Ayrıca, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler ile Japonya'da uygulanan deprem yönetimi ve afet müdahale sistemleri hakkında bilgiler sunulacak.
Seminerlerde vurgulanan bir diğer önemli konu ise binaların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi. Türkiye'nin birçok bölgesi için deprem ciddi bir tehdit oluştururken, KYK Yapı Kimyasalları, betonarme, çelik ve karbon fiber gibi farklı teknikler kullanarak yapı güçlendirme çalışmalarını gerçekleştirerek bu alanda uzmanlık sağlıyor. Son zamanlarda ön plana çıkan karbon fiber ile güçlendirme tekniği, kullanım kolaylığı, hafifliği ve yüksek yapısal dayanımıyla tercih ediliyor. Bu teknik, güçlendirme süreçlerini daha etkili hale getirerek alanda ve zamanda tasarruf sağlıyor.
Yoshinori Moriwaki Hakkında:
Yoshinori Moriwaki, 1958 yılında Japonya'da doğdu. Yüksek mimar ve yüksek inşaat mühendisidir. Japonya'nın deprem bölgesi olan Sendai'da 13 yıl görev yapmış olan Moriwaki, İstanbul'da Marmaray ve İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü projelerinde denetim görevlerinin yanı sıra birçok önemli projede çalışmıştır. Moriwaki, Türkiye'nin pek çok ilinde deprem bilgilendirme seminerleri vererek deprem uzmanı olarak biliniyor. 1999 Marmara depremi sonrasında Türkiye'ye gelmiş ve o tarihten beri İstanbul'da yaşamaktadır.
Editör: Haber Editörü