Boğaziçi Bölgesinin Batısı Uygun Olmayan Alan Kapsamından Çıkarıldı Boğaziçi Bölgesinin Batısı Uygun Olmayan Alan Kapsamından Çıkarıldı
Depremlerin adalet hizmetlerini doğrudan etkilediğini belirten Tunç, bölgeye hızlı bir planlama ve seferberlikle önlemlerin alındığını vurguladı.
Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirler
Tunç, depremzedelerin hak kaybını önlemek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan tedbirleri aktardı. Bu kapsamda, bölgede adli soruşturmaların etkin bir şekilde yürütülebilmesi için hakim, savcı, bilirkişi ve adli tıp uzmanı gibi uzman personelin görevlendirildiğini belirtti.
Destek Çağrısı ve Yapılan Harcamalar
Bakan Tunç, depremden etkilenen illerde Bakanlığa ait tesislerin 7 bin depremzede için ev sahipliği yaptığını ifade etti. Ayrıca, Adalet Bakanlığına bağlı 108 hizmet binası ile 89 lojman binasının deprem hasar tespitlerinin hızla yapıldığını ve Ekim ayı itibarıyla 531 milyon 309 bin 755 lira harcama gerçekleştirildiğini açıkladı.
Yeni Mahkemeler ve İlave Personel Atamaları
Bakan Tunç, deprem bölgesinde yargının iş yükünün arttığını göz önünde bulundurarak, şimdiye kadar toplamda 131 yeni mahkeme kurulduğunu duyurdu. Ayrıca, bölgedeki hakim ve savcı sayısının artırıldığını ve 221 ilave hakim ve savcının atamasının gerçekleştirildiğini ifade etti.
Hızlı Sonuçlanma İçin Kanuni Düzenleme
Deprem bölgesindeki idari davaların hızlı bir şekilde sonuçlanması amacıyla 7471 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiğini hatırlatan Tunç, yargı süreçlerini hızlandırmak için yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
Editör: Haber Editörü