Toptaş; “Daha Yaşanabilir Onikişubat İçin Gecemizi Gündüzümüze Katacağız” Toptaş; “Daha Yaşanabilir Onikişubat İçin Gecemizi Gündüzümüze Katacağız”
Deprem Bölgesinde Fahiş Fiyat Artışına Yüksek Cezalar Geliyor!
Deprem Bölgesinde Fiyat Artışına Yüksek Cezalar
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak olan kanun teklifi, deprem bölgesinde fahiş fiyat artışlarına karşı önlemleri içeriyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen bölgelerde, 31 Aralık 2025'e kadar fahiş fiyat belirlenmesi durumunda ceza tutarı 10 kat artırılacak.
Vergi, Oyun, Havacılık ve Özelleştirme Düzenlemeleri
Kanun teklifi, ekonomiye yönelik çeşitli düzenlemeleri de içeriyor. Vergi borçlarına karşılık gayrimenkul alımını düzenleyen süre 31 Aralık 2028'e kadar uzatılacak. Haciz zaptı elektronik ortamda düzenlenebilecek ve banka ile Sigorta Muameleleri Vergisi istisnası, ilk konut haricinde kaldırılacak.
Çalışan Emeklilere Bir Defaya Mahsus Ödeme
Teklife göre, çalışan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu ödeme, emeklilerin maddi açıdan desteklenmesi amacını taşıyor.
Diğer Düzenlemeler
Kanun teklifi, aynı zamanda vergi, oyun, havacılık ve özelleştirme alanlarında önemli düzenlemeler içeriyor. Tüm şans oyunları için ikramiye dağıtım oranının üst sınırı yüzde 83'ten yüzde 93'e çıkarılacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen usul ve esaslara göre kiralanan yabancı tescilli hava araçları, Türkiye içinde ticari amaçla yolcu, posta ve yük taşıma hizmeti sunabilecek.
TikTok Temsilcileri TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, 7 Aralık'ta toplanacak ve TikTok temsilcilerini, uygulama üzerindeki tartışmalara yönelik dinleyecek. TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye (MENAT) Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, komisyonda açıklamalarda bulunacak.
Grup Toplantıları ve Çalışma Programı
Salı ve Çarşamba günleri Meclis'te bulunan siyasi partilerin grup toplantıları düzenlenecek. 8 Aralık Cuma günü ise ekonomiye yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi için mesai yapılması planlanıyor.
Editör: Atilla Şakacı