2003 yılında kurulan Butterfly Chocolate, butik bir pastane olarak başlayan yolculuğuna, kısa bir süre içinde el yapımı çikolatayı da ekleyerek, haute couture bir çikolata evi olarak devam ediyor.

Butterfly, dünyaca ünlü şeflerle bir araya gelerek seçkin deneyimleri geniş ürün çeşitliliğiyle sunuyor. Hiç durmadan keşfeden, gelişen, değişen, öğrenen ve yenilenen bir marka olan Butterfly çikolata, mevsimsel özelliklere göre farklı içeriklerin eklendiği yeni çikolatalarını koleksiyonlar halinde hazırlıyor. Keşfetmeye meraklı, özgür doğasını dünya standartlarında ürünleri ve trendleri Türkiye’ye taşıyarak gösteren Butterfly, çekirdekten bara, sürdürülebilir çikolata için dünyanın en iyi çiftliklerinden titizlikle seçtiği kakao çekirdeklerini kavurarak, kendi çikolatasını kendi üretmektedir.

butterfly-hediye-cikolata-kutusu-229592

Butterfly Chocolate, Bean to bar çikolatanın Türkiye’deki öncü markalarından biri. Yıllardır yüksek kaliteli çikolatanın güçlü adreslerinden biri olan Butterfly Chocolate, Bean to bar çikolata hareketini canlandırma hedefiyle çekirdekten bara çikolatayı ürünlerine ekledi.

Bean to bar çikolata çikolata, endüstriyel çikolata yerine direkt olarak çekirdeklerin tüm süreçleri takip edilerek, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan çikolata haline getirilmesi yöntemi için kullanılıyor. Butterfly çikolata için sunduğu içerikler konusunda gösterdiği özen hem de dünyadaki trendleri takip ederek kendini sürekli yeniliyor.

Butterfly Çikolata, Bean to Bar ürünlerinin yolculuğu, Madagaskar ve Tanzanya’daki çiftliklerde güneşte kurutulmuş ve fermente edilmiş olarak alınan organik kakao çekirdeklerinin elle ayıklanıp seçilmesiyle başlıyor. Daha sonra seçilen çekirdekler kavurma ve yine elle kabuğundan ayırma sürecinden geçiyor. Son olarak elde edilen “nibler” istenen oranlarda olacak şekilde kalıplanmak üzere hazırlanıyor ve elde sarılıyor. Bu yolculukta çikolata, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan, çekirdeğin tat notaları ortaya çıkarılarak son haline geliyor. Butterfly Chocolate, Bean to Bar çikolata akımını uzun bir süre takip ederek, ABD ve Avrupa’daki fuarlarda prestijli çikolata üreticileri ve kakao çiftlikleriyle tanışarak markanın Bean to Bar çikolata üretme sürecini başlatmış. Doğru standartlardaki çiftlikleri ve isimleri bulmayı hedefleyen marka, adil ve sürdürülebilir üretim yapan çiftliklerden Madagaskar’dan Sambirano vadisinde bulunan Bejofe Estate ve Tanzanya’dan Kokoa Kamili çiftliklerini seçmiş.

Butterfly Chocolate şimdilik %58 Tanzanya, %74 Tanzanya ve %80 Madagaskar olarak üç farklı tabletle Bean to Bar çikolatalarını sunuyor. Tanzanya Bean to bar çikolatalarının tadım notaları yeşil üzüm, çikolatalı brownie, vişne olarak kendini hissettiriyor. Madagaskar tableti ise limon, hurma, frambuaz notalarıyla çikolata severleri özel bir deneyime sürüklüyor.

SANKO Şirketleri Capital 500’de  SANKO Şirketleri Capital 500’de 

7-8

Madagaskar ve Tanzanya ile Bean to Bar çikolata üretimlerini sürdüren Butterfly çikolata, önümüzdeki dönemde ürünlerine eklemek üzere başka yörelerden çekirdekleri denemeye devam ediyor. Butterfly’ın hedeflerinden biri de tüm ürünlerinde Bean to Bar çikolataya geçmek. Ayrıca “single origin” Bean to Bar çikolatalarının yanına Butterfly’a özgü “blend”ler de yaratmak isteyen marka keşfetmeyi ve yenilenmeyi sürdürüyor.

Bean to bar çikolata, aynı zamanda hediye çikolata kutusu alternatifleri açısından da önemli bir fark yaratıyor. Alışılagelmiş hediye çikolata kutusu seçeneklerine Bean to Bar çikolata ile yeni bir heyecan getiren Butterfly Chocolate, çekirdekten bara kakao çekirdeklerinin kendine özgü tat notalarını yakalayan bir deneyim sunuyor. Hediye çikolata kutusu, Butterfly’ın müdavimlerine sunduğu geniş ürün yelpazesinde yer alıyor. Bean to bar çikolatanın yanı sıra madlen çikolata kutusu seçeneklerinde yer alan, baharat, meyve gibi içeriklerle zenginleştirilen çikolataları da Butterfly seçkisinde bulunabiliyor.