SUT değişikliği Resmi Gazete'de SUT değişikliği Resmi Gazete'de
Moda endüstrisinin öncüleri Moskova'da düzenlenen BRICS+ Fashion Summit’in beşinci gününde yeniden bir araya geldi. Etkinlikte birçok oturum ve defileyle birlikte Intensive Moda Kursu’nda moda endüstrisi tartışılmaya devam etti. Ayrıca etkinlikte özel ileri dönüşüm atölyeleri düzenlendi. GES-2 Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen atölyede katılımcılara sürdürülebilir moda hakkında bilgiler aktarıldı. RISHI markasının kurucusu Margarita Reznikova ve General VI markasının kurucusu Viktoria Generalova, katılımcılara eski ve kullanılmayan parçaların değerli ve faydalı giysilere nasıl dönüştürülebileceğine ilişkin ipuçlarını paylaştı.
Intensive Moda Kursu son gününde Rusya, Hindistan, Kolombiya, Nijerya ve Sri Lanka'dan katılım sağlayan konuşmacılar moda endüstrisiyle ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. Ayrıca kursun katılımcılarına Fashion Factory School Marka Direktörü Anna Dubrovina tarafından ders, atölye çalışması ve seminer verildi.
Birçok moda profesyonelinin yanı sıra eğitmenler iş birliklerinden, marka felsefesinden, sıfır atık üretiminden ve kapsayıcılık konularından bahsetti. Intensive Moda Kursu’nun bitiminde katılımcılara 27 ders saat aldıklarını belgeleyen sertifikalar takdim edildi.
Sırp ve Brezilya modası yoğun ilgi gördü
Etkinliğin son gününde Sırp giyim markası Batakovic Belgrade, Moskova'ya kadınlar için hazırladığı koleksiyonunu tanıttı. Marka kullandığı temel renk paleti ve birinci sınıf kumaşlar ile koleksiyonundaki her parçanın kusursuz ve zamansız bir statüye sahip olduğunu belirtti.
BRICS+ Fashion Summit’in kapanış gösterisini Brezilya'lı tasarımcı Lucas Leão yaptı. Mimari şekilleri ustaca kullanmasıyla tanınan tasarımcı beyaz ve pastel renkleri yoğunluklu olarak kullanırken; güncel ve minimalist giysilerle de podyumda koleksiyonunu sergiledi.
BRICS+ Fashion Summit’te modayla ilgili programlar, B2B showroom'u ve uluslararası tasarımcıların podyum gösterileri, 2023 Eylül'ünde açılan ve neredeyse 3.000 metrekarelik bir alana sahip olan Zaryadye Parkı'ndaki Parking Gallery'de gerçekleştirildi. Parking Gallery kolay erişim imkanıyla, sergiler, konserler ve forumlar gibi etkinliklere ev sahipliği yapmak için teknik donanımlarla donatıldı.
Editör: Atilla Şakacı