Afşin’de trafik kazası 1’i ağır 4 yaralı Afşin’de trafik kazası 1’i ağır 4 yaralı
Memur zamlarının gündemde olduğu Ağustos ayında, işçi ve BAĞ-KUR emeklileri de zam beklentisi içerisine girdi.
Bakan Işıkhan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerine yönelik zam çalışmalarının başladığını belirtti. Bu açıklama, emeklilerin heyecanla beklediği zam oranının belirlenme sürecini başlattı.
Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2023 yılının ikinci döneminde (temmuz ayından itibaren) en düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye çıkarıldığını hatırlattı. Kaya, “Taban aylık 7.500 TL, yani 7.500 TL’nin altında maaş alan emekli bulunmuyor. Ancak zaman içerisinde yaşanan enflasyon artışı ve hayat pahalılığı gibi etmenler göz önüne alındığında, özellikle okulların açılması ve kış dönemine yaklaşılmasıyla beklentiler daha da yükseldi.” dedi.
Yeni zam oranlarıyla ilgili olarak Kaya, “Yaklaşık yüzde 30 seviyelerine tekabül ediyor. Enflasyon oranını yüzde 30 olarak hesaplarsak, 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı 9.750 TL seviyelerine yükselmiş olur. Bu da demek oluyor ki, Bakan’ın ‘çalışmalarına başladık’ dediği konu gerçekleşirse, en düşük taban aylığı 9.750 TL ile 10.000 TL arasında olacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
İşçi ve BAĞ-KUR emeklileri, zam beklentilerinin gerçekleşmesini umutla beklerken, yapılacak zammın ekonomik koşullara uygun şekilde belirlenmesi ve emeklilerin yaşam standartlarına olumlu etki etmesi bekleniyor.