Afşin Sağlık Yüksekokulunda Mezuniyet Coşkusu Afşin Sağlık Yüksekokulunda Mezuniyet Coşkusu
Bienalin Ardından Kültür ve Sanat Heyeti Afşin'i Ziyaret Etti
Geçtiğimiz günlerde başlayan bienal etkinliği, uluslararası basının da ilgisini çekerek Afşin'e ziyaretçi akınına neden oldu.
Heyetin İlk Durağı: Afşin Belediyesi Lavanta Uygulama Alanı ve Arı Evi Müzesi
Bienali yakından takip eden kültür ve sanat yazarları, aralarında Matt Hanson, Uğur Ugan, Hatice Utkan Özden, Rümeysa Kiger, Ali Murat Ergül ve Sırma Zaimoğlu'nun bulunduğu heyet, Afşin'e gelerek şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmeye başladı. Afşin Belediyesi Lavanta Uygulama Alanı ve Arı Evi Müzesi gezisiyle başlayan program, bölgenin tarihi ve turistik noktalarının incelenmesiyle devam etti.
Gezi Rotaları:
  1. Ashab-ı Kehf Külliyesi
  2. Ömer Ağa Konağı
  3. Sitti Mükrime Hatun Çeyiz Sergisi
  4. Yassıhüyük Kazı Alanı
Heyet, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'in ev sahipliğinde bölgedeki kültürel mirası yakından gözlemleyerek bienalin düzenlendiği mekanları ziyaret etti.
Belediye Başkanı Güven'in Açıklamaları:
Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, ziyaretçi heyetle bir araya gelerek, 1. Akdeniz Bienali'nin Afşin ayağını düzenlediklerini ve şehre gelen konukları ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Uluslararası organizasyonların şehirlerine katkı sağladığını belirten Başkan Güven, daha fazla yerli ve yabancı misafiri ağırlamayı umduklarını dile getirdi.
Sanat Danışmanı Zaimoğlu'nun Değerlendirmesi:
Sanat Danışmanı Sırma Zaimoğlu, Afşin'in büyük bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirterek, Çukurova Sanat olarak daha büyük projelerde yer almayı hedeflediklerini söyledi. Toplumun ve yerel yönetimlerin desteğinin önemine vurgu yapan Zaimoğlu, Afşin'de güzel bir başlangıç yapıldığını ve "Yapabiliriz" sloganıyla yola çıktıklarını ifade etti.
Heyetin Gözlem ve Bilgilendirme Konferansı
Heyet, ziyaretin ardından Yassıhüyük Kazısı'na yönelik düzenlenen bilgilendirme konferansına katılarak şehirden ayrıldı. Afşin, kültür ve sanat etkinlikleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.
Editör: Haber Editörü