Kahramanmaraş’ı Savunma Sanayi Şehri Yapacak Üretim Tesisinin Açılışı Kahramanmaraş’ı Savunma Sanayi Şehri Yapacak Üretim Tesisinin Açılışı
Ercan, Sözcü TV'ye yaptığı açıklamada, artçı depremlerin 3-4 yıl sürebileceğini ve şiddetinin 6,3'e kadar çıkabileceğini ifade etti.
Artçı Sarsıntılar 3-4 Yıl Boyunca Sürebilir
Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, Malatya'da meydana gelen depremlerin 6 Şubat depreminin devamı niteliğinde olduğunu söyledi. Özellikle 11 ilde sürebilecek artçı depremlerin, 3-4 yıl boyunca devam edebileceğine dikkat çekti. Bu süre zarfında şiddetli sarsıntıların yaşanabileceğini ve bu durumun halk için risk oluşturduğunu vurguladı.
Risk Altındaki Bölgeler ve Yapılması Gerekenler
Ercan, 6 Şubat depreminin etkilediği 11 ilde özellikle Kahramanmaraş'a kadar artçı depremlerin devam edebileceğini belirtti. Bu bölgelerde yer alan binalara girilmemesi ve hasarlı yapıların kontrolsüz bir şekilde kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, bölgedeki insanların güvenliği için alınması gereken önlemleri vurguladı.
Çelik Binalara Geçiş Zorunluluğu ve Ders Alınmayan Hatalar
Deprem Uzmanı Ercan, depremlerden ders alınmadığını ve yapı inşaatlarında aynı hataların tekrarlandığını belirtti. Yapılarda kullanılan malzemelerin ve bağlantıların standartlara uygun olmadığını ifade etti. Ercan, Türkiye'nin çelik yapılaşmaya geçmesi gerektiğini ve betonarme yapıların denetiminde zorluk yaşandığını belirterek, çelik binaların daha dayanıklı olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın açıklamalarına göre, deprem bölgesinde uzun süre devam edebilecek artçı sarsıntılara karşı önlemler alınmalı, hasarlı binalardan kaçınılmalı ve daha güvenli çelik yapılaşmaya geçiş yapılmalıdır.
Editör: Atilla Şakacı