TÜBİTAK'tan yerli maya ayran TÜBİTAK'tan yerli maya ayran
Bu kapsamda yapılan düzenlemenin ardından birçok Bağ-Kur’lu vatandaşın erken emekli olma ihtimali ortaya çıkabilir.
Emeklilik sistemi üzerinde yapılacak olan değişiklikler, milyonlarca insanın hayatını etkileyebilir. Son dönemde gündeme gelen ve üzerine konuşulan bu iddialı düzenleme, emeklilik koşullarını ve prim günlerini yeniden şekillendirerek emeklilik yaşını öne çekebilecek bir potansiyel taşıyor. Bu değişiklik, özellikle daha önceki yıllarda eksik prim günü ödemiş olan kişilere daha erken emeklilik imkanı sunabilir. Bu düzenlemeye göre, Bağ-Kur ve SSK primleri de birbirine yaklaştırılacak. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorunu yaşayanlar da bu düzenleme sayesinde erken emeklilik imkanını değerlendirebilecekler.
5 Yıl Öne Çekilebilir
Bu düzenlemenin özellikle küçük esnaflar ve Bağ-Kur’lu vatandaşlar için büyük bir önem taşıdığı görülüyor. Bu yeni düzenlemeye göre, 1 milyondan fazla kişi, emeklilik yaşını 5 yıl daha önce çekebilecek. Bağ-Kur’lu vatandaşlar, daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilecek ve emekli olma sürelerini kısaltabilecekler. Meclis’e sunulması beklenen yeni yasa tasarısı ile Bağ-Kur’luların prim gün sayısı 9 bin günden 7.200 güne düşürülecek. Bu da demek oluyor ki, 1800 gün ek prim kazanan Bağ-Kur’lular, 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecekler. Bu düzenleme aynı zamanda EYT sorunu yaşayanları da yakından ilgilendiriyor. Planlanan düzenleme ile esnaf ve Bağ-Kur’luların emeklilik için gereken prim gün sayısı, SSK’lı çalışanlarla aynı hale getirilecek. Böylece esnaflar da 9 bin gün yerine 7 bin 200 gün prim ödeyerek emekli olabilecekler. SGK’lı çalışanlar ile Bağ-Kur’lu çalışanlar arasında 1800 gün yani 5 yıllık bir fark ortadan kalkacak. Prim düzenlemesi sadece erken emeklilik imkanı sunmakla kalmayacak, aynı zamanda emekli aylığı miktarını da yüzde 20 oranında artırabilecek.
Giriş Tarihine Göre Farklılık Gösterecek
Sosyal güvenlik reformu, 2008 yılında gerçekleştirilmiş ve işçi ile memurların emekliliği için gereken ödeme gün sayısı 7200 olarak belirlenmişti. Ancak Bağ-Kur’lu vatandaşlar için bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyordu.
Bu nedenle Bağ-Kur’lu vatandaşlar daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak durumunda kalıyordu. SSK’da 7200 prim gününe sahip olan kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilirken, Bağ-Kur’da ise kadınlar 58, erkekler ise 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları halinde emekli olabiliyorlar.
Editör: Haber Editörü