Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle, piyasada oluşan arz-talep dengesini bozan eylemlerin, fahiş fiyat artışının ve stokçuluğun önlenmesi amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun kurulduğu ve bu kurul aracılığıyla ilgili cezai yaptırımların uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde fiyat etiketi denetimlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi. “2023 yılının ilk 6 ayında, Ticaret İl Müdürlükleri tarafından, marketler başta olmak üzere toplamda 6 bin 673 firma ve 31 bin 129 ürün üzerinde haksız fiyat denetimleri yapılmıştır. Bunun yanı sıra, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliklerle, otomotiv sektörüne yönelik artan şikayetler göz önüne alınarak, 9 Haziran 2023’ten itibaren İl Müdürlükleri tarafından 648 yetkili bayi denetlendi” şeklinde ifade edildi.

Marketlere Yüksek Fiyat Cezaları

Çiftçilere yem desteği Çiftçilere yem desteği

Açıklamada, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun bu yılın ilk 6 ayındaki çalışmaları ve alınan önlemlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“6 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan deprem sonrasında, acil olarak ihtiyaç duyulan malzemelere yönelik e-ticaret pazaryerlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edilen 353 firma hakkında toplamda 84 milyon 975 bin 532 lira idari para cezası uygulanmıştır. Sıfır kilometre araçlarda stokçuluk yapıldığı yönündeki haberler üzerine Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimler sonucunda, 13 otomotiv bayisi hakkında 15 ayrı kural ihlali olmak üzere toplamda 66 milyon 879 bin lira idari para cezası verilmiştir. Ayrıca, özellikle temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde marketlerde gerçekleştirilen denetimler sonucunda, 3 farklı markete, bir orta ölçekli markete 74 bin 303,5 lira ve iki büyük ölçekli markete 891 bin 642 lira olmak üzere toplamda 965 bin 945,5 lira idari para cezası uygulanmıştır. Bu çerçevede, Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimler sonucunda, 2023 yılının ilk 6 ayında Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından toplamda 369 firma hakkında 152 milyon 820 bin 477,5 lira idari para cezası uygulanmıştır.”

Açıklamada ayrıca, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Fiyat Etiketi” başlıklı hükmü ile Fiyat Etiketi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde Ticaret İl Müdürlükleri ve belediyeler tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda, 2023 yılının ilk 6 ayında 25 bin 409 iş yerinde 584 bin 953 üründe kural ihlali tespit edildiği ve bu kapsamda 15 bin 894 ihlal için 14 milyon 991 bin 883 lira idari para cezası uygulandığı belirtildi. Ayrıca, “Fahiş fiyatlarla mücadele, Ticaret Bakanlığı’nın öncelik verdiği konulardan biridir. Vatandaşlarımızı farklı fiyatlandırma, stokçuluk ve arz-talep dengesini bozan eylemler gibi durumlardan korumak ve vatandaşlarımızın çıkarlarını gözetmek amacıyla hassasiyetle çalışmalarımız devam edecektir” denildi.