Başkan Güngör; “Kalıcı Konutları Hemşehrilerimize Hayırlı Olsun” Başkan Güngör; “Kalıcı Konutları Hemşehrilerimize Hayırlı Olsun”
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında asgari ücrete yapılacak zam için 11 Aralık’ta ilk toplantısını yapacak.
Yeni yıla sayılı günler kala milyonların gözü yeni asgari ücrete çevrildi. Yaklaşık 7 milyondan fazla insanı ve dolaylı olarak da ülkedeki hemen hemen her vatandaşı ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili süreç 11 Aralık tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması ile başlayacak.
Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, işçi tarafından 5, işveren tarafından 5 ve hükümet temsilcilerinden 5 kişi olmak üzere toplam 15 kişilik heyet tarafından belirleniyor.
Görüşmelerde işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.
Türk-İş, görüşmelerde işçi tarafını temsil edecek olan 5 kişilik heyette asgari ücretle çalışan kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçinin yer alacağını bildirdi.
15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında mevzuata göre aralık ayında 4 kez toplanacak. Komisyon, enflasyon oranları, geçim şartları ve ekonomik göstergeleri değerlendirerek yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.
Asgari ücrette beklentiler
Ekonomideki belirsizlikler ve yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücrette önemli bir artış beklentisi bulunuyor. Türk-İş, 2024 yılı için asgari ücretin en az 6 bin 800 TL olmasını talep ederken, TİSK ise 5 bin 500 TL’nin üzerinde bir artışa sıcak bakıyor.
Hükümet ise asgari ücrette yapılacak artışın enflasyonla birlikte büyümeyi de olumsuz etkilememesi gerektiği görüşünde. Bu nedenle, asgari ücrette yapılacak artışın 6 bin TL bandında olması bekleniyor.
Editör: Atilla Şakacı