Yeşil enerji ya da bir başka deyişle yenilenebilir enerji tamamen doğadan faydalanılarak elde edilen enerjiye verilen addır.

Son yıllarda yeşil enerji nedir konusu daha fazla gündeme geliyor çünkü tükenebilir enerji kaynakları ile ilgili veriler, tükenebilir enerji kaynaklarının doğaya verdiği zararlar korkunç rakamlara ulaşmaya başladı. İşte bu nedenle dünya devi olan firmalar da dahil olmak üzere çok sayıda markanın yeşil enerjiye daha sıcak bakmaya başladığı belirtilebilir.

Yeşil enerji kaynakları nelerdir sorusunun yanıtı ise şöyle:

●       Güneş

●       Rüzgar

●       Hidro

●       Jeotermal

Yenilenebilir kaynaklardan alınan yeşil enerji sertifika ile kanıtlanıyor. Yeşil enerji sertifikası, herhangi bir şirketin enerji kullanımını yeşil enerji kaynaklarından karşıladığını kanıtlayan bir belge olarak tanımlanabilir. Yeşil enerji sertifikasının uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu da bilmeyenler için aktaralım. Aynı zamanda şeffaf bir sertifikadır ve bu yönüyle takip de edilebilir.

Kaç Çeşit Yeşil Enerji Sertifikası Var?

Genel olarak yeşil enerji sertifikası 2 türlüdür. Bunlar;

Motorine zam geliyor Motorine zam geliyor

●       Yenilenebilir Enerji Sertifikası / I-REC Sertifikası

●       Karbon Azaltım Sertifikası

Bu sertifikaların alınması için gereli olan sürecin çok zorlayıcı olmadığını da belirtmek gerekir. Yeşil enerjiye nasıl geçilir sorusunun da yanıtı olan sertifika alma sürecinde öncelikle tüketim analizinin yapılması gerekiyor. Böylece tüketime bağlı olarak yeşil enerji ihtiyacının belirlenmesi de sağlanır.

Sonraki aşamada yeşil enerji tedarik hakkı sunulur ve işletmeler de talep ettikleri yeşil enerji oranının belirlerler. Bu oran % 10 ile % 100 arasında olabiliyor. Yukarıda sıraladığımız 2 farklı sertifika türünden hangisinin istendiği işletme tarafından belirlenir. Uygun sertifika türü seçildikten sonra sözleşme imzalanır. Bu süreçler eşliğinde dileyen tüm işletmeler, firmalar yeşil enerjiye geçiş yapabilir ve doğadaki karbon izini ortadan kaldırabilir.

Peki, yeşil enerjiye geçiş yapmak isteyen firmalar nereden destek almalı? Bu noktada akıllara gelen ilk isim Enerjisa oluyor. Enerjisa ile tüm bu sürecin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanması sağlanabilir. Yeşil enerjiye kolaylıkla geçilebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına başlanabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler ise Enerjisa internet sitesini ziyaret edebilir.