Yerli aşı çalışmaları kapsamında koronavirüse karşı yerli aşıyı geliştiren bilim insanın Kahramanmaraşlı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye aşı üretiminde önemli bir aşamaya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği aşı adayının adını ‘Turkovac’ olarak duyurdu.

Turkovac’ın çalışmaları tamamlanarak aşılama başladı.

Bugüne kadarki aşamayı büyük bir başarıyla geçen Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin başarısı Kahramanmaraşlılara büyük gurur yaşattı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kahramanmaraş’ta Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kahramanmaraş’ta

   AYKUT ÖZDARENDELİ KİMDİR?

Aykut Özdarendeli, veteriner hekim. Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) müdürü ve tıp fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji anabilim dalı öğretim üyesidir.

2015 yılında dünyada hücre kültür temelli KKKA aşısının ilk patentini alması ve ekibi ile birlikte SARS-CoV-2'ye karşı TURKOVAC aşısını geliştirmesiyle tanınmıştır.

AKADEMİK KARİYERİ

Aslen Kahramanmaraşlı olan Özdarendeli ilkokul ve ortaokul eğitimini Konya'da aldı.

Lise öğrenimini Malatya lisesinde tamamladı. Sonra 1986 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu.

1997 yılında Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji programında doktorasını tamamladı. 1998 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalına Yrd.Doç.Dr. olarak atandı. 2005 yılında Doç. Dr. unvanını aldı. 2011 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına profesör olarak atandı.