CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş yazılı olarak basına gönderdiği açıklamada, Onikişubat Belediyesi Hizmet Binası'nın ne zaman açılacağını sordu.

Fatma Şahin’den EXPO 2023’e övgü! Fatma Şahin’den EXPO 2023’e övgü!

İşte o açıklama:

Bundan tam tam 5 buçuk yıl önce, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde seçilen koltukların oturur oturmaz halka çeşitli vaatlerde bulunup bunlarla ilgili çalışmalara başlayan AKP'li belediyeler maalesef 5 buçuk yıldan bu yana hizmetleri tamamlayanamıştır. AKP'li yöneticilerde ciddi bir saray merakı vardır! Hepsi sarayda oturmak istemektedir! İşte bu yüzden ilimizdeki birçok belediye başkanı belediye hizmet binası olarak kaçak sarayın birer minyatürünü kopyasını yapma girişimine başlamışlardır.
Bazı ilçelerimizde bu yavru sarayların inşaatı tamamlanmış, bazı ilçelerde ise 5 buçuk yıldan beri bu inşaatlar bitirilmemiştir. Bunlardan birisi de ilçemiz olan Onikişubat ilçesindeki belediye hizmet binasıdır.
Belediye meclis üyemiz defaeten belediye meclis toplantılarında bu konuyla ilgili görüşmeler yapmış, konuşmalar yapmış, bu binanın akıbetinin ne olacağı ile ilgili bir türlü net bilgilere ulaşamamıştır.

Onikişubat belediyesine ait yapılan hizmet binasına bugüne kadar ödenen paranın 80 milyon, eski parayla 80 trilyon lirayı geçtiği söylenmektedir. Bu doğru mudur?

Inşaatın bitirilmesi için çevre düzenlemesi yapılması bunun içinde en az 15 milyon TL daha paranın gerek olduğu söylenmektedir. Yani kısaca sadece bir Belediye binası için 100 milyon, eski parayla 100 trilyon para harcamaktadır. Bizler israfın haram olduğuna inanan insanlar olarak inandığımız değerler bakımında israfın yanlış olduğunu savunan insanlar olarak bunu içimize sindiremiyoruz. "Niye?" diye soracak olursanız; 20 milyon liraya 50 yataklı devlet hastanesi yapılırken, 5 tane devlet hastanesi parasının 1 Belediye Hizmet binasına gömülmesini kim nasıl ne şekilde savunabilir? Bunun ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum aslında bu örnekle çok iyi özetlenebilir. Har vurup harman savurma olan paralar, yanlış yatırımlar, gereksiz harcamalar, bugün ülkenin ekonomisini uçurumun kenarına getirmiştir. Siz bir belediye binası için 100 milyon TL para harcayacaksınız, sonra da kendi personelinize maaş ödemek için bankalardan kredi isteyeceksiniz... Biz bunu kabul etmiyoruz.

Oysa çok rahatlıkla 5 ile 10 milyon TL arasında çok güzel bir hizmet binası yapılabilir ve bu hizmet binasında da her türlü hizmet verilebilir idi. Kaldı ki bu hizmet binasının ihale süreci ile ilgili bir çok İdia ve belge sosyal medyada toplantılarda elden ele dolaşmaktadır.

Bizler halkın parasını çarçur eden idarecilerden yöneticilerden bunun önüne geçilmesini istiyoruz. Bunun için, halkın bize verdiği muhalefet yetkisine ve gücünü bu yönde kullanacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Onikişubat Belediyesi'nin hizmet binası bir an önce hizmete açılmalıdır. Bina bu şekliyle bekletildiği zaman daha çok sıkıntı ve sorun oluşacaktır ve yetkililerden bu bina ile ilgili kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama bekliyoruz. Ama yapılan hiçbir açıklama israf ile ilgili kamu vicdanını rahatlatmayacaktır.

Bugüne kadar iktidar partisinin yöneticilerinin şehrimizde yaptığı yanlışlıklarla ilgili 100'den fazla açıklamamız oldu. Biz kahramanmaraşı seven insanlar olarak bundan sonra da yönetici ve idarecileri takip etmeye devam edeceğiz.

Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek, yanlışlıklarının önüne geçmek, halkın faydasına daha nitelikli işlerin yapılmasını sağlamaktır. Saygılarımla CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş