Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, su sayaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamasının asılsız olduğunu öne sürenlere karşılık cevap verdi.

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, Kahramanmaraş’ta KASKİ’nin sayaç değişimi adı altında aldığı 588 liralık ücrete tepki göstermiş, aynı sayacın yarı fiyatına alınabileceğini ifade etmişti. Açıklamasının asılsız olduğuna dair çıkan haberlere cevap veren Ateş, yapılan sayaç yenileme işini ‘Soygun’ olarak nitelendirdi.

Ünal Ateş KASKİ’nin önünde ilk yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Bu yıl KASKİ için ‘Vatandaşa en çok zulmeden kurum’ kategorisinde birincilik önerimiz var. KASKİ’yi vatandaşa en çok zulüm eden kurum olarak öneriyoruz. Son 2 ayda vatandaş su sayaçları için feryat figan ediyor.  KASKİ vatandaşa haber vermeden, vatandaşın evinden su saatini söküp yeni su saatiyle değiştiriyor. Bunun içinde vatandaşa 588 lira sayaç değiştirme ücreti alıyor. Biz bu gün KASKİ’nin taktığı sayacın aynısını satın aldık, biz bunun 235 liraya aldık. Bunun için 50 lira da sucu çağırsanız 285 lira. Bunun perakende satış fiyatı 235 lira, birde toptan alınsa ne kadar uyguna olacağı görülecektir. Bunun adı bir soyundur. 235 liralık su saatini 588 liraya vatandaşa fatura etmek soygunculuğun ta kendisidir. Bundan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör olmak üzere KASKİ’nin yetkililerini uyarıyorum. Vatandaşın cebinden fazla para alarak, vatandaşın hem nefretini kazanıyorsunuz hem de suç işliyorsunuz. Bir an önce bu zulme son verin. KASKİ, söktüğü sayaçları da alıyor. Biz hurdacıya sorduk, “Kötüsü, ölüsü 75-80 lira eder” dediler. 588 lira su sayacı, 80 lirada eski sayaç, bunun vatandaşa maliyeti 650 lira. Vatandaş niçin 2 katı fazla para ödüyor?”     

Ateş'in bu açıklamasının asılsız olduğu yönünde çıkan haberlerin ardından bir video daha yayınlayan Ateş, 

KASKİ 20 personel alacak! KASKİ 20 personel alacak!

"Biz ne zaman halkımızın yanında yer alsak, halkımızı kayıran bir açıklama yapsak birileri hemen bas bas bağırıyor. Kahramanmaraş'ta su sayaçları değiştiren KASKİ'nin vatandaştan fazla para aldığını söyledik fakat belediye basın bürosu bazı gazetelere Ünal Ateş'in yalanı ortaya çıktı, belediyenin taktığı sayaç ile Ünal Ateş'in gösterdiği sayaç aynı değil haberiyle ilgili karşınızdayım. Bu belediyedeki basın bürosunda o haberi servis eden arkadaşlar kendi pisliklerinde boncuk bulmuş mahrube gibi boşuna sevinmesinler. Onlar şundan haberdar mı? Devlette ihale kanununda bir kural var. Siz asla marka belirtemezsiniz sadece teknik özellik yazarsınız. O haberi belediyeye sızdıran gazeteci arkadaşta şunu çok iyi bilsin ki, teknik özelliği aynı olan malzemeler aynı sayılır. Ben elimdeki bu saati 200+KDV'ye aldım. KASKİ bana bu saati takmam diyemez. Çünkü kendi saatiyle aynı özelliklere sahip. Hatta bazı noktalarda vatandaşlar kendileri su saatlerini alıp taktırdı ve KASKİ bunu kabul etti. Şu anda KASKİ'nin içinde bu sayaçlarla ilgili sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Siz 236 liralık saat için vatandaştan 500 küsür para alıp birde eski saati götürürseniz bunun adı soygundur. Eski saatler vatandaşın haberi olmadan alınıyorsa bu bir suçtur çünkü onun bir hurda bedeli var."