Elbistan Belediyesi depremden dolayı çöktü ancak yetkililer fiziki ve dijital arşivi kurtararak Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etti. 
Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük bir yıkım meydana getiren depremde 28 gün geride kaldı. AFAD tarafından yapılan son açıklamada hayatını kaybeden 45 bin 89 vatandaş olduğu bildirilirken, 1 milyon 971 bin 589 depremzedenin ise diğer illere tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı. Şiddeti 7.7 ve 7.6 olarak gerçekleşen iki büyük depremin ardından 11 bin 20 artçı sarsıntının yaşandığı Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da enkaz kaldırma çalışmalarının yanı sıra depremzedelerin barınma, giyinme, temizlik ve beslenme ihtiyaçları için kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşların seferberliği sürüyor.
TBB’den 216 tır insani yardım malzemesi
Türkiye’nin kenetlendiği afet sahasında deprem dolayısıyla zarar gören kamu binaları da yeniden hizmete açılmak için süratle onarılıyor. Depremin yaşandığı ilk andan itibaren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile temas halinde Türkiye’deki bin 391 belediyenin koordinasyonunu sağlayan TBB, “depremzede belediyeler” için de kolları sıvadı. 
TBB tarafından bölgeye; 8 iş makinesi, 20 hafif ticari hizmet aracı, 180 ofis mobilyası, 26 teknolojik ekipman, 90 yaşam konteyneri, 216 tır insani yardım malzemesi ile 900 adet çöp konteyneri hibe edildi. Depremzede belediyelerin ihtiyaçlarının karşılanması için bin 391 belediye ile koordinasyon çalışmaları ise sürüyor. Depremden etkilenen ve hizmet binası yıkılan belediyeler arasında Kahramanmaraş2ın Elbistan ve Adıyaman ilinin de Gölbaşı Belediyeleri yer alıyor. Türkiye Belediyeler Birliği, diğer belediyelere olduğu gibi bu belediyelere de hem iş makinesi, ticari hizmet aracı, teknolojik ekipman ve hem de Tırlar dolusu gıda yardımında bulundu.