Şanlıurfa'da sulama birliklerinin borcundan dolayı DEDAŞ tarafından elektriği kesilen ve bu nedenle sulamadan faydalanamayan Suruçlu çiftçiler, CHP heyetiyle birlikte Topçu Gündaş Sulama Birliği önünde DEDAŞ'a tepki göstererek sulama birlik yönetimini istifaya davet etti.

Topçu Gündaş Sulama Birliği’nin elektrik enerjisi DEDAŞ tarafından borcu olduğu gerekçesiyle kesildi. Bu nedenle Topçu Gündaş Sulama Birliği’ne bağlı
RY 2 ve RY 5 hatları Çengelli , Molla hamza, Mert ismail , Çoğul tümsekli , Gökan mahalleleri başta olmak üzere 42 mahallede sulama sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Birliğe bağlı yüzlerce çiftçinin, sulamadan faydalanamadığından dolayı tarımsal faaliyeti neredeyse tamamen durma noktasına geldi. Suruçlu çiftçiler ile açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) il Başkan Yardımcısı Av.Ronayi Paydaş  Topçu Gündaş Sulama Birliği , DEDAŞ'tan ve yetkililerden elektriklerinin yeniden açılıp ekinlerinin sulanmasını talep etti.

SULAMA BİRLİK YÖNETİMİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİLER

DEDAŞ nedeniyle mağdur olan çiftçiler, bugün öğle saatlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Şanlıurfa il teşkilatından
il Başkan Yardımcısı Av.Ronayi Paydaş, Çetin Hayırlı , Mehmet Salih Kılıç , Suruç İlçe Başkanı Servet Gören ve ilçe yönetimi
Topçu Gündaş Sulama Birliği önünde toplandı.Birlik önünde açıklamalarda bulunan çok sayıda çiftçi, DSİ yetkililerini DEDAŞ'ı ve Topçu Gündaş Sulama Birlik yönetimini  istifaya davet etti. Açıklama alanında yoğun güvenlik önlemi alındı.

CHP HEYETİ MAĞDUR ÇİFTÇİNİN YANINDA

Mağdur çiftçilere destek için Suruç ilçesinde bulunan CHP heyeti adına açıklamada bulunan  Av .Ronayi Paydaş, "Topçu Gündaş Sulama Birliği sahası olan Suruç'tayız.600 bin dönüm araziye su sağlayan bölgede 250 Bin hububat, 300 Bin Pamuk ,50 Bin dönüm Topçu Gündaş Sulama Birliği 2 gruba ayrılıyor.DEDAŞ şuan bir grubun elektriğini kesmiş durumda o nedenle bölge rotasyon sistemiyle sulanıyor.Yani ekimi yerde olan çifçimize 3 günde bir su veriyor. Şuan acil olarak Buğday ve Pamuk tavı için can suyu verilmesi gerekmektedir " dedi.

YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN

Birlik hizmet binası önünde açıklamada bulunan çiftçiler, “ DEDAŞ ile Topçu Gündaş Sulama Birliği arasındaki sorun çiftçiye yansıtılıyor. Biz çiftçiler borcumuzu veriyoruz. Neden elektriğimiz kesiliyor. Bölge neden susuz kalsın ? Sulama Birliği DEDAŞ’a borcunu ödesin , sularımız yeniden açılsın” dediler.
Çiftçiler, daha sonra CHP heyetine vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederek;  yetkilileri alkışlarla protesto ettikten sonra dağıldı.

Öztunç, Denetim İstedi, ‘Sığınmacılar Otomatik Silahları Nereden Ve Nasıl Temin Ediyor?’ Öztunç, Denetim İstedi, ‘Sığınmacılar Otomatik Silahları Nereden Ve Nasıl Temin Ediyor?’