Birçoğunuz muhtemelen haklı olarak modern anlık mesajlaşma programlarının öncüleri olarak adlandırılabilecek ICQ ve Qip zamanlarını hatırlıyorsunuzdur. Sonra sıra sosyal medyaya geldi. Daha sonra anlık mesajlaşma programları ve video konferans hizmetleri yayılmaya başladı. Ve son on yılda İnternet alanını tam anlamıyla dolduran çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinden henüz bahsetmedik. Bugün sekiz binden fazla bu tür hizmet mevcuttur. Ve her yıl yaklaşık bin tane daha ortaya çıkıyor.
Şu anda görüntülü iletişim çağında yaşıyoruz. Ve bunlar sadece büyük laflar değil. Sadece istatistiklere bir göz atın:
●     vi̇deo konferans hi̇zmetleri̇ni̇n kullanımı, koronavi̇rüs pandemi̇si̇ni̇n ardından sadece 2020 yılında %535 oranında arttı;
●     Bugün dünya konferans pazarının kapitalizasyonu 6,03 milyar doları aşıyor;
●     İnsanların %90'ı düşüncelerini ve bakış açılarını aktarmanın en kolay yolunun video olduğuna inanıyor;
●     Şirket çalışanlarının %76'sı uzaktan çalışmak için düzenli olarak video konferans kullanıyor.
 
Ancak bir şey iş sorunlarının çözümüdür ve bir diğeri de sıradan iletişimdir. Ve hatta daha fazla çevrimiçi arkadaşlık. 2020 yılında, bir kişinin psiko-duygusal durumu için ciddi sonuçları olabileceği anlaşıldı. Ve sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma programları bu açığı tam olarak kapatamıyor. Bu nedenle insanlar bir alternatif aramak zorunda kaldı. Neyse ki, bu zamana kadar bir alternatif zaten herkes için mevcuttu. Arkadaşlık sitelerinden bahsetmiyoruz.
Sohbet ruleti: gerçek bir canlanma
Öyleyse önce tarihe bir göz atalım. Yani 2009 yılında, ilk sohbet ruletlerinin ortaya çıktığı zamana.
25 Mart 2009'da Amerikalı Soul K-Brooks, Omegle adında çok sıra dışı bir web sitesi başlattı. Hizmetin prensibi, iki partneri rastgele birbirine bağlayarak hemen hemen her konuda tanışmanıza ve iletişim kurmanıza olanak sağlamasıydı. İnternet için tamamen yeni bir şeydi ve bu nedenle Omegle sohbet ruleti büyük bir başarıydı.
Ancak, bu platformun önemli bir dezavantajı vardı — görüntülü iletişim eksikliği. Metin sohbetinde iletişim kurmak ilginçti ancak çok uzundu ve çok uygun değildi. Ve birilerinin bunu yakında değiştirmesi bekleniyordu. Uzun süre beklemek zorunda kalmadık.  Aynı 2009 yılının Kasım ayında, Rus geliştirici Andrey Ternovsky'den yeni bir Chatroulette web sitesi ortaya çıktı. Genel olarak, Ternovsky Omegle fikrini kullanmış ancak geliştirmişti. Chatroulette zaten bir görüntülü sohbet ruletiydi. Yani, rastgele insanlarla sadece bir metin sohbetinde değil, aynı zamanda video aracılığıyla da tanışmak mümkündü.
Chatroulette büyük bir hit oldu. Site Good Morning America, The New York Times ve New York Magazine'de yer aldı. Ve 2010 yılının başında, Chatroulette’nin günlük kullanıcı sayısı yaklaşık 1,5 milyon kişiydi.
Andrey Ternovsky'nin sitesi tüm dünyada ünlü oldu. Geliştirici, popülerlik dalgası üzerine, bir şeyi değiştirmeye ve iyileştirmeye çalışmamaya karar verdi. Prensip olarak Chatroulette'de denetim yoktu, her geçen gün daha fazla elverişsiz kullanıcı ortaya çıkıyordu ve kadın kitle siteyi toplu halde terk etmeye başlamıştı.
Aynı zamanda, diğer geliştiriciler de boşuna zaman kaybetmedi. Çok kısa bir süre içinde, her şeyiyle Chatroulette'den daha iyi olan çok sayıda alternatif sohbet ruleti ortaya çıktı. Bu iki sitenin ana kitlesini kolayca cezbettiler ve kullanıcılara modern, işlevsel ve güvenli bir görüntülü sohbet ruletinin nasıl olması gerektiğini gösterdiler.
Chatroulette'e alternatif olarak önerilebilecek bazı popüler sitelere bir göz atalım.
Chatroulette
Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, 2020 yılında Chatroulette geliştiricilerinin nihayet sitelerini daha ciddiye aldıklarını da ekleyebiliriz. İlk olarak, denetim gözle görülür şekilde iyileştirildi. İkincisi, hizmete görevi sitenin kurallarını ihlal eden kullanıcıları tespit etmek ve onları engellemek olan yapay zeka eklediler. Sistem mükemmel olmasa da eskisinden daha iyi çalışıyor.
Chatrandom
Çeşitli avantajlar sunan oldukça popüler bir görüntülü sohbet:
●     cinsiyet ve coğrafi filtreler;
●     birçok katılımcı için tematik sohbet odaları;
●     ilgi alanlarına göre partner arama;
●     kızlarla ayrı sohbet (ücretli).
Genel olarak, Chatrandom — kötü bir seçenek değil. Ancak buradaki denetim biraz "aksak". Bu nedenle sahte, bot ve pek de yeterli olmayan kullanıcılarla karşılaşılıyor.
CooMeet
Sadece kızlarla iletişim kurmak isteyen erkekler için en iyi sohbet ruletlerinden biri. Hizmet özellikleri:
●     benzersiz cinsiyet filtresi;
●     doğrulanmış kullanıcı profilleri;
●     7/24 destek ve mükemmel denetim;
●     yerleşik metin mesajı çevirmeni;
●     iOS ve Android cihazlar için kullanışlı uygulamalar;
●     üyeler için ortaklık programı.
 
Tüm yeni CooMeet kullanıcıları, deneme süresi boyunca hizmeti tamamen ücretsiz olarak kullanabilir. Bu fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ederiz
Chatspin
Bazı kullanışlı özelliklere sahip oldukça basit ve minimalist çevrimiçi görüntülü sohbet:
●     yazılı sohbet, sesli ve görüntülü aramalar;
●     gizlilik meraklıları için AR(Artırılmış gerçeklik) maskeleri;
●     partnerler için temel arama filtreleri;
Chatspin'in kendi ortaklık programı da vardır. Ancak CooMeet'te oldukça fazla gerçek para kazanabiliyorsanız, Chatspin'de ek işlevler ve özellikler için ödeme yapmak için kullanılabilecek dahili jetonlardan bahsediyoruz. Gerekli olup olmadığı size kalmış.
Chatous
Temel olarak, bu, yalnızca bazı özellikler yönünden çoğunluğundan farklı olan klasik bir görüntülü sohbet ruletidir:
●     partnerleri #hashtag'lere göre arama;
●     daha fazla anonimlik için kullanıcı adını herhangi bir zamanda değiştirme imkanı;
●     kendi kendini yok eden fotoğraflar ve videolar.
 
Chatous öncelikle güvenlik ve gizliliğe çok önem verenlere hitap edecektir. Diğer herkes için bu, herhangi bir benzersiz özelliği olmayan tamamen sıradan bir görüntülü sohbettir. Chatous'un bir web sürümünün yanı sıra iOS ve Android için uygulamaları da vardır. Ancak bu artık şaşırtıcı değil. Denemeye değer ancak bu görüntülü sohbete büyük umutlar bağlamanın pek mantıklı olduğunu düşünmüyoruz.
Tinychat
Bu site listemizdeki diğer sitelerden önemli ölçüde farklıdır çünkü normal anlamda bir sohbet ruleti değildir. Tinychat daha çok bir video yayın hizmetidir. Burada kendi yayınınızı başlatabilir ve izleyici toplayabilirsiniz. Ya da sıradan bir izleyici olabilir ve diğer insanların yayınlarını izleyebilirsiniz.
Altın hesap sahipleri bir bonus alırlar — yayınları sitenin ana sayfasında görünür. Popüler olmak istiyorsanız kullanışlıdır.
Kullanışlı işlevler arasında çevrenizdeki yakın olan kişilerden gelen yayınları aramayı sayabiliriz. Aksi takdirde, bu herhangi bir benzersiz özelliği olmayan oldukça tipik bir yayın platformudur.
Sohbet ruletleri neden tekrar popüler oldu?
Chat ruletlerinin yeniden canlanması için en güçlü itici güç, beklenildiği üzere koronavirüs pandemisiydi. Milyonlarca insan, iletişim eksikliği nedeniyle, yeni tanıdıklar edinmek için uygun ve hızlı yollar aramaya başladı. Ve görüntülü sohbet ruletleri en iyi seçeneklerden biri olarak ortaya çıktı — basit, kullanışlı, anlaşılabilir, zorunlu kayıt olmadan ve ücretsiz (veya çok ucuz).
Chat ruletlerinin kelimenin tam anlamıyla ikinci bir hayatı var!
Sırada ne var? Sohbet ruleti bu kadar popüler kalacak mı?
Bir şeyi tahmin etmeye çalışmak için fazla öngörülemez ve dengesiz bir dünyada yaşıyoruz. Ancak yine de sohbet ruletlerinin uzun süre son derece popüler olacağına dair bir his var. Ve bu sadece pandemi değil, aynı zamanda formatın 2010'lardaki ilk görüntülü sohbet dalgasını kaçıranlar gibi birçok yeni kullanıcıyı yakaladığı gerçeğidir.
Her ne olursa olsun, durumu izlemeye ve görüntülü sohbet ruleti formatının dünyada nasıl gelişmeye devam ettiğini gözlemlemeye devam edeceğiz. Sonuçta, gerçekten ilgi çekici! Eğer bir sebepten dolayı hala sohbet ruletlerini keşfetmediyseniz, bunu değiştirmenin zamanı geldi. Bunu seveceksiniz!