Kahramanmaraş 25°
parçalı bulutlu
Son Sultan Kimdir? Kahramanmaraş İlçeler Türkiye Politika Ekonomi Spor Kültür Sanat Sağlık TEKNOLOJİ Dünya Ana Kategori AKDENİZ Özel Haber Genel MAGAZİN Bilim, Teknoloji Yerel ASAYİŞ ÇEVRE HABERDE İNSAN EĞİTİM BİLİM VE TEKNOLOJİ Güvenlik Bölge

(Vahideddin Han mı Halife II. Abdülmecid mi?)

1 Kasım 1922'de hukuken saltanat kaldırılmış, saltanat ile hilafet bir birinden ayrılmış olsada fiilen ve usulen Abdülmecid Efendi ile  sultanlık 3 Mart 1924'e kadar sembolik olarak devam etmiştir. Slogan bilgiler ile tarihçilik yapılmaz, sadece bilgi naklederek de tarihçilik yapılmaz, adı üstünde bu sadece nakil olur. Önemli olan bilgilerin yorumlanmasıdır. Gelelim kısaca iddialarımızın  delillerine: 

1- 24 Kasım 1922'de Abdülmecid Efendi Hazretlerine askeri, dini erkan Topkapı Sarayı'nda ve tüm sultanların cülus ettiği tahtta biat etmiştir.

2- Adına Fatih Camii'nde hilafet hutbesi okunmuştur.

3- Emîru'l-Mü'minîn Hadimul Haremeyn Halife Abdülmecit Efendi Hazretlerinin riyasetinde, Sultan III. Mustafa Han devrinden beri yapıla gelen huzur dersi, 1341/1922 yılının Ramazan ayında son kez  yapılmıştır. Huzur dersinde ise Nahl Suresi tefsiri izah edilmiştir (Ramazan ayında sultan huzurunda okunan tefsir dersi). Bu derste Nahl Suresi'nin, “Onlardan öncekiler de peygamberler için tuzaklar kurmuşlardı. Ama neticede Allah onların binalarını 

temellerinden yıktı ve üstlerindeki tavan tepelerine çöktü ve bu azap onlara fark 

edemedikleri bir yerden geldi.”

ayeti takrîr edilmiştir.

4- Salih Keramet Nigâr Bey, Abdülmecid Efendi'nin şehzadeliğinde ve veliahtlığında özel hilâfet tahtına oturunca da padişahlık teşkilatında var olan Mâbeyn Başkâtibiliği'ne atanmıştır.

5- Enderun Mektebi'nin dolayısıyla Has Oda'nın amiri ve Hırka-i Saadet Dairesi Başmemuru Son Has Odabaşı Rasim Efendi, Sultan Vahideddin Han'dan sonra da görevine Halife Abdülmecid Efendi devrinde devam etmiştir. 3 Mart 1924'te hilafet kaldırılınca da saraydan çıkartılmamıştır. 3 Nisan 1924'te Topkapı Sarayı müze olunca da kendisine dokunulmamış, 3 Mart 1924'ün üstüne üç sene daha sarayda yaşamıştır.

6- Osmanlı geleneğinde Sultan II. Mahmud Hazretlerinden itibaren sultanlara hükümdarlık alemeti olarak marş bestelenmiştir. Bu manada Sultan II. Mahmud, Sultan I. Abdülmecid ve Sultan II. Abdülhamid kendisine marş bestelenen sultanlardır. Halife Abdülmecid Efendi'ye de kendisine mahsus marş bestelenmiştir.

 Emîrü'l-Mü'minîn Abdülmecid Efendi Hazretlerinin cülus-u hümayun marşı:

Medhiye-i Hazret-i Hilâfetpenâhî (Enderunlu Kemanî Eyüplü Mustafa Bey)

"Ey vekîl-i Fahr-ı a'lem ey Emîrü'l-Mü'minîn 

Allah'tan her dem niyâzım eylesin ömrün mezîd 

Rehber-i feyz-i saadet sâhib-i câh-ı berîn 

İhtişamla pây-dâr ol Hazret-i Abdülmecid"

Kıymetli dostlar, tüm bu bilgiler ortadayken görmekteyiz ki ortada garip bir durum vardır.

Son Sultan Vahideddin Han Hazretleri midir yoksa Halife II. Abdülmecid Efendi midir? Lütfen siz karar verin, zira bu durum tarihçiler tarafından da nihayete erdirilmiş bir tartışma değildir. Çünkü Abdülmecid Efendi'ye Sultan II. Abdülmecid diye hitap eden tarihçi ve yazarlar da bulunmaktadır vesselam.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.