Emekliler yüzde 15 indirimli yararlanacak Emekliler yüzde 15 indirimli yararlanacak
Muhammet Bayram’a göre, emekli maaşlarına enflasyon farkları da eklenerek yapılacak zam oranı kesinleşti. Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki enflasyon rakamları dikkate alındığında, emekli maaşlarına yüzde 15,05 oranında zam yapılması kesinleşmiş durumda. Bu rakamın üzerine Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon rakamlarının da ekleneceği belirtildi.
Muhammet Bayram, yapılacak olan zam oranının Temmuz 2024 döneminde yüzde 25’e kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, emekli maaşlarına refah payı da ekleneceği belirtiliyor. Bayram’a göre, son yıllarda sürekli artan refah payı artışları devam edeceği için Temmuz 2024 döneminde emekli maaşlarına yüzde 5 oranında refah payı artışı yapılacak. Böylece, beklenen yüzde 25’lik zam oranı yüzde 30’a yükselecek.
Muhammet Bayram, emekli maaşlarının oransal zamlarının sorun çözücü olmadığını belirtti. En düşük emekli maaşına yapılan oransal zamların, düşük maaş alan emeklilerin adil bir şekilde faydalanmasını engellediğini ifade etti. Bayram, bu sorunun kök maaşların en düşük emekli maaşı seviyesine çıkarılmasıyla çözülebileceğini öne sürdü.