Yapı Denetim Kuruluşları BirliğiDerneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Cemil Tuğrul Özdöşemeci denetimcilerin  can güvenliğini sağlamak adına çalıştığını ancak denetim yapanların can güvenliğinin bulunmadığını ifade etti.

Antalya’da denetleme sırasında üyelerine yapılan çirkin saldırıyı hatırlayan Özdöşemeci,

“Üyemiz Yapı Denetim şirket yetkilisi inşaat mühendisi meslektaşımız Zekeriya Mengi, denetim esnasında şantiyede saldırıya uğradı ve şu an yoğun bakımda. Binanın demir kontrollerinde, eksik ve yanlış demir uygulamalarının düzeltilmesinin istenmesi üzerine yaşanan bu elim olayda, meslektaşımız şantiyedeki üç usta tarafından ağır şekilde darp edildi.” dedi.

Meslektaşlarının bugün ikinci bir ameliyata daha gireceği bilgisini aldıklarını ve hayati tehlikesinin devam ettiğini anlatan Özdöşemeci, bu şiddeti kınadığını söyledi.

Özdöşemeci, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak, her bir yapı denetim çalışanının, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle karşı karşıya olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Hakaret, tehdit, küfür -maalesef ki- sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Oysa biz, halkın can güvenliği için binaların mühendislik kurallarına göre yapılmasını sağlamak üzere görevli kuruluşlarız. Denetimlerimiz sırasında yaptığımız her uyarı, düzeltilmesini istediğimiz her yanlış imalat, başta 17 Ağustos 1999 depremi olmak üzere, daha önce defalarca yaşadığımız büyük acıları yaşamamak için. Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki, kendi can güvenliğimiz yok.” 

Yapı denetim kuruluşları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve yine Bakanlık adına denetim yapan firmalar olduğunu hatırlatan Özdöşemeci, “Biz görevimizin kutsallığının ve öneminin farkındayız. İstiyoruz ki bu ülkede tekrar deprem kaynaklı büyük acılar yaşanmasın -ki bunu mümkün kılacak olan yapı denetim kuruluşlarıdır. İnsanların evlerinde huzurla, depreme karşı güven içinde yaşamaları için sahadayız. Böylesine önemli bir kamu görevini yerine getirirken karşılaştığımız şiddetin hiçbir izahı, gerekçesi, affı olamaz. Bu yüzden tüm halkımızı yanımızda durmaya, destek olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Şantiye şefi başında bulunmayan hiçbir şantiyede denetleme işlerinin yürütülmeyeceğini belirten Özdöşemeci, nedeni ise şöyle açıkladı:

Erzincan bisiklet yarışında Kahramanmaraş'ı gururlandırdılar! Erzincan bisiklet yarışında Kahramanmaraş'ı gururlandırdılar!

“Çünkü bizler, yapı denetim kuruluşlarının teknik personel çalışanları olarak, sahada teknik personel olan  şantiye şefleriyle değil, ustalarla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bu işin okulunu okumuş, ilmini almış teknik personel  olarak “Ben 40 yıllık ustayım, senden iyi bilirim” zihniyetiyle mücadele ediyoruz. Bir binanın, deprem anında nasıl davranacağını belirleyen demir imalatının kontrolü gibi son derece hayati bir mühendislik konusunda muhatabımızın yine teknik personel olmasını talep ediyoruz. Biz, şantiye şeflerini sahada görmek istiyor ve kanuni düzenlemelerin bu bağlamda yapılmasını talep ediyoruz.”

Özdöşemeci, Yetkililerden Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak isteklerinin, şantiyelerde etkin şantiye şefliği sisteminin devreye girmesi ile şantiyelerde denetim yapan yapı denetim personelinin kanun ile kamu yararına işlem yaptığının güvence altına alınması olduğunu ifade ederek, sözlerini tamamladı.