TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri etkinliğinin açılışında konuştu. Adan, “İnanıyorum ki bu şehir; sonsuza dek yiğidin harman olduğu diyar olmaya devam edecektir” dedi.

İstanbul Yenikapı’da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve MARAŞFED’in ortaklaşa düzenlediği Kahramanmaraş Tanıtım Günleri etkinliğinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış töreninde konuşan TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, “Kahramanmaraş; ismiyle müsemma olan bir yerdir ve kahramanlar diyarıdır. Adını tarihe kurt pençesiyle kazıyan Edelerin vilayetidir. Birinci Cihan Harbi sonrasında bu şehir; Ermeni isyancılar ve Fransız işgalciler tarafından tarumar edilmek istenmiştir. Fakat Maraş'ın evlatları esarete boyun bükmemiştir. Onlar, boyunlarına vurulmak istenen zinciri koparıp atmıştır” dedi.

“Kahramanmaraş Şairlerin Memleketidir”

Onikişubat’ta Yeni Caminin Temeli Atıldı Onikişubat’ta Yeni Caminin Temeli Atıldı

Kurtuluş Savaşı’nda işaret fişeğinin Kahramanmaraş’tan atıldığını dile getiren Celal Adan, “Maraş, bu kutlu direnişin öncüsüdür. Arslan Bey'lerin, Muallim Hayrullah'ların teşkilatlandırdığı mukavemet sayesinde, istilacılar bozguna uğramıştır. Bu şehirden yükselen zafer türküleri, bütün Anadolu'ya ümit vermiştir. Milli Mücadele'nin temelindeki inanç ve heyecan dalgası; Maraş dağlarında yakılan mermilerle başlamıştır. Burada patlayan üç beş yiğit namlusu, bütün bir milletin namusunu kurtarmıştır. Maraş'ın her bir ferdi, Milli Mücadele kahramanıdır. Kahramanmaraşlıların her türlü zanaata ve sanata kabiliyeti vardır. Fakat bu şehrin evlatlarındaki en büyük istidat, vatan uğruna gayret sarf etmektir. Ne zaman Türk milletinin hayrına bir yol açılacaksa; Kahramanmaraşlılar sadece elini değil kellesini, gövdesini taşın altına uzatmıştır, Kahramanmaraş'ın büyüklüğü, hakiki yüzölçümünden katbekat fazladır. Kahramanmaraş'ın kahramanlık hikâyeleri; mazide kalmış değilim. İnanıyorum ki bu şehir; sonsuza dek yiğidin harman olduğu diyar olmaya devam edecektir, Kahramanmaraş; baştan ayağa bir destandır. Kahramanmaraş, şehitlerin ve gazilerin diyarı olduğu kadar; âlimlerin, bilgelerin, şairlerin de yurdudur. Kahramanmaraş'ın sokakları; bağrından çıkardığı şairlerin mısraları gibi zarafet, huzur ve hayat doludur. Ruh kökünün bu şehre uzanmasıyla daima iftihar eden Necip Fazıl Kısakürek'in ifadesiyle, burası; "efsaneler diyarı, harikalar vatanıdır” diye konuştu.

“Maraşlı Dün Neredeyse Bugün de Oradadır”

Kahramanmaraş’ın tarihi mirasına sahip çıkmak gerektiğini ifade eden Adan, şöyle konuştu: “Maraş; Karakoç'un Mihriban'ı, Zarifoğlu'nun "Yasin okunan, tütsü tüten çarşıları"dırm Bağrı yanık Anadolu çocuklarının sevdası, davası, duası; kısacası her şeyidir. Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya, bayrak şehrimiz Kahramanmaraş'ı tasvir etme için; şu dörtlüğü kaleme almıştır: "Maraş, Türkiye'nin kalem kaşıdır; Maraş, Türkiye'nin temel taşıdır. Maraş, tarihleri inşa ettiren Koca Sinanların ustabaşıdır" Evet, Kahramanmaraş; şanlı tarihimiz inşa edilirken, kanını, alın terini, gözyaşını akıtmıştır. Yarınların büyük Türkiye'si inşa edilirken; temel taşı elbette yerinden oynamayacaktır. Maraşlılar; dün neredeyse, bugün de oradadır. Geleceği; Kahramanmaraş'ın kahraman evlatlarıyla omuz omuza vererek inşa edeceğimize inancımız tamdır.”